Najwięcej placówek bez tradycyjnej obsługi kasowej posiadają ING, BNP Paribas oraz Millennium
Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że banki działające na polskim rynku na koniec I kw. 2022 roku posiadały 593 oddziały bezgotówkowe. Bezgotówkowe, czyli takie, w których nie ma tradycyjnych kas, a wpłaty i wypłaty realizowane są za pomocą maszyn (bankomaty i wpłatomaty). To podobna liczba w porównaniu z końcem 2021 roku oraz o ponad 100 placówek więcej niż w I kw. ubiegłego roku.
Największą sieć placówek bezgotówkowych, liczącą 188 oddziałów, posiadał w I kw. 2022 r. ING. Na kolejnych miejscach znalazły się: BNP Paribas (145 placówek) oraz Millennium (100). Co ciekawe wszystkie te banki zmniejszyły liczbę bezgotówkowych oddziałów. Wydaje się jednak, że nie wynika to ze zmiany strategii i rezygnacji z rozwoju takich sieci przez te instytucje. Raczej jest to efekt dostosowania liczby placówek do zmniejszającego się zapotrzebowania klientów na obsługę w sieci stacjonarnej.
Jeśli chodzi o pozostałe banki, na uwagę zasługuje Credit Agricole, któremu w ciągu roku przybyło aż 26 oddziałów bezgotówkowych. Trzeba też wspomnieć, że zdecydowaliśmy się usunąć z zestawienia Plus Bank, który od wielu kwartałów nie uaktualniał swoich danych. W jego miejsce pojawił się za to BOŚ, który po raz pierwszy pochwalił się swoimi statystykami w zakresie oddziałów bezgotówkowych.