Z najnowszych danych NBP wynika, że na koniec marca funkcjonowało w Polsce 1,164 mln terminali płatniczych
Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące rynku kart płatniczych w naszym kraju w I kw. 2022 r. Wcześniej w serwisie cashless.pl mogliście już przeczytać tekst na temat liczby oraz transakcyjności kart. Teraz natomiast więcej informacji na temat terminali płatniczych.
Jak się okazuje, na koniec marca w Polsce funkcjonowało 1,164 mln terminali płatniczych. To o ok. 41 tys. więcej niż w grudniu ubiegłego roku oraz o ok. 125 tys. więcej niż w I kw. rok temu. Duży wzrost liczby terminal w I kw. to zapewne zasługa nowych przepisów obowiązujących od stycznia.
Przypomnę, że firmy posiadające kasy fiskalne zostały zobowiązane do akceptacji płatności bezgotówkowych. Choć nie wskazano, że musi się to odbywać za pomocą terminala oraz nie wprowadzono sankcji za odmowę przyjęcia płatności elektronicznie, poskutkowało to wzmożonym zainteresowaniem instalacji POS-ów przez firmy, które do tej pory nie akceptowały transakcji bezgotówkowych.
Warto podkreślić, że już od dłuższego czasu wszystkie terminale działające na polskim rynku są przystosowane do przyjmowania płatności zbliżeniowo, a tylko kilkadziesiąt sztuk nie akceptuje płatności mobilnych. Do ponad 350 tys. wzrosła też liczba terminali, w których można skorzystać z usługi cashback. To możliwość wypłaty gotówki przy okazji płatności kartą za zakupy.
W statystykach NBP znaleźć można także informacje dotyczące liczby placówek handlowych, w których można płacić kartami – na koniec I kw. br. było ich prawie 922 tys.