Do programu przystąpiło już blisko 400 tys. przedsiębiorców
Fundacja Polska Bezgotówkowa pochwaliła się, że w ramach jej flagowego programu zrealizowano już ponad miliard transakcji. Wykorzystano w nich terminale, które trafiły do średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw, ale też organizacji charytatywnych oraz jednostek samorządu terytorialnego.
W programie fundacji bierze udział blisko 400 tys. firm, a łączna kwota wspomnianego miliarda wykonanych transakcji sięgnęła prawie 60 mld zł. Podmiot poinformował też, że w II kw. br. średni obrót na terminal wynosił 6,5 tys. zł. Oznacza to 23 proc. wzrost względem analogicznego okresu 2021 roku. Większość przedsiębiorców pozytywnie ocenia program: 85 proc. poleca go innym właścicielom firm.
Z danych udostępnionych przez fundację wynika m.in., że od początku działania programu najwięcej terminali zainstalowano na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Śląsku, głównie w miejscowościach poniżej 100 tys. mieszkańców. Z kolei najniższy procent zainstalowanych terminali występuje województwach: podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Są to również regiony, gdzie liczba transakcji bezgotówkowych jest najniższa. Najwięcej transakcji odnotowano w branżach: spożywczej (43 proc. ogółu), gastronomii i sklepach wielobranżowych.
Badania "Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce" przeprowadzane na zlecenie fundacji wykazały, że pomimo wzrostu udziału płatności bezgotówkowych wśród przedsiębiorców, w niektórych obszarach nadal istnieje duży potencjał rozwoju tego typu transakcji. Zaliczyć do nich można przede wszystkim małe sklepy spożywcze, sklepy wyspecjalizowane, księgarnie, kioski, usługi medyczne, warsztaty i salony samochodowe oraz wszelkiego rodzaju usługi – m.in. fryzjerskie i kosmetyczne.