Jaka zwykle jest wysokość kaucji, kiedy właściciel mieszkania może, a kiedy nie może nie oddać kaucji oraz co zrobić, aby już na etapie podpisywania umowy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji
Zacznijmy od tego, czym jest depozyt podczas wynajmowania mieszkania i do czego on w ogóle służy. Depozyt to pewna ustalona z właścicielem mieszkania kwota, którą przekazujesz mu na poczet ewentualnych zniszczeń lub problemów z płatnością. Nie jest to jakaś dodatkowa opłata dla właściciela. Jeśli wszystko podczas okresu wynajmowania przebiegło normalnie, to odzyskanie pełnego depozytu powinno być nie tylko możliwe, ale i wymagane.
W tym krótkim artykule opiszemy, jaka zwykle jest wysokość kaucji, kiedy właściciel mieszkania może, a kiedy nie może nie oddać kaucji oraz co zrobić, aby już na etapie podpisywania umowy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas odbierania kaucji na koniec umowy.
Przyjęło się, że zwykle wysokość kaucji wynosi tyle, co miesięczny koszt najmu. Właściciele zabezpieczają się w ten sposób przed osobami, które spóźniają się z zapłatą lub takimi, które w ogóle stwierdzają, że nie będą płacić. W ten sposób właściciel mieszkania ma miesiąc na ściągnięcie należności, a kiedy to się nie uda, może wyrzucić takiego lokatora i nic na tym nie stracić.
Kwota równa miesięcznego kosztu najmu jest też zwykle na tyle wysoka, że jest ona w stanie pokryć koszt ewentualnej naprawy. Zdarza się jednak, że właściciele żądają wyższych kaucji, przykładowo w wysokości dwu lub nawet trzymiesięcznego czynszu.
Dostosowanie kwoty kaucji do miesięcznego czynszu nie jest jednak regułą. Kwota ta może być w zasadzie dowolna. Wszystko zależy od tego jak wynajmujący umówi się z najemcą.
Ważne jest, aby przed podpisaniem umowy ustalić wysokość kaucji, jej wysokość i to, co obejmuje wpisać do umowy. W innym przypadku jeśli właściciel mieszkania okaże się nie do końca uczciwy, to nie będziesz w stanie potwierdzić, że depozyt do niego trafił.
Szukając mieszkania na stronie rezerwacyjnej, trzeba zaplanować budżet. Możesz szukać na sprawdzonych stronach takich jak Rentola, gdzie możesz dokonać rezerwacji online. Co więcej, możesz na niej znaleźć dokładnie taką nieruchomość, jakiej szukasz. Dlatego planując swój budżet, musisz pamiętać o wygospodarowaniu środków o wysokości przynajmniej dwukrotności miesięcznego kosztu najmu. Na twoje barki spadnie najprawdopodobniej koszt zapłacenia miesiąca z góry i tyle samo wynoszącej kaucji.
Właściciel mieszkania może zatrzymać kaucje wyłącznie zgodnie z ustaleniami zapisanymi w umowie najmu. Zazwyczaj chodzi to o dwa przypadki. Uszkodzenie mieszkania z winy najemcy lub brak zapłaty za najem.
Zacznijmy od pierwszego wariantu. Jeśli doprowadzisz do uszkodzenia w mieszkaniu, które bezspornie powstało z twojej winy, to wynajmujący ma prawo nie oddać ci części lub całości kaucji. Nie chodzi tu jednak o uszkodzenia wynikające z normalnego użytkowania, ale o zniszczenia, które normalnie nie powinny powstać. Jeśli więc lekko pobrudziły się ściany, wytarła kanapa itp., to właściciel mieszkania powinien oddać ci całość kaucji i zniszczenia te uznać za wynikające z normalnego użytkowania. Z drugiej jednak strony, jeśli z twojej winy rozbiło się okno lub w ścianie powstała dziura, to takie uszkodzenie uprawnia wynajmującego do pobrania pieniędzy z kaucji, o ile oczywiście ty w swoim zakresie nie usuniesz uszkodzenia.
Drugim wariantem jest opóźnienie w płatnościach. Jeśli więc dojdzie do sytuacji, w którejś z jakiegoś powodu przestaniesz płacić, to wynajmujący ma prawo przekazać kaucję na poczet rachunków, czy odstępnego. Nie może on jednak karać cię, pobierając pieniądze z kaucji, za spóźnienia w płaceniu czynszu, który w końcu trafia na jego konto.
Wszystko, o czym pisaliśmy, to ogólne zasady panujące na rynku nieruchomości. Ty i właściciel mieszkania możecie umówić się na inne zasady. Ważne jest jedynie, aby przed podpisaniem umowy wszystko sobie wyjaśnić i aby panowały między wami jasne i sprawiedliwe zasady.
Podobnie jak przed innymi problemami w życiu, przed problemem z odebraniem wpłaconej zaliczki można się zawczasu ochronić. Aby to zrobić, musisz wykonać kilka poniższych kroków:
Pamiętaj! Kaucja, czy depozyt to nie dodatkowa opłata. To jedynie kwota, która na czas najmu jest w rękach właściciela mieszkania. Jeśli podczas wynajmowania mieszkania nie wydarzyło się nic niespodziewanego, co uszkodziło mieszkanie, a czego nie udało ci się usunąć, to kaucja powinna do ciebie w całości wrócić.