Nowy dokument wskazuje zasady bezpieczeństwa dla terminali aplikacyjnych, w których odczyt karty oraz wprowadzenie kodu PIN odbywa się na tym samym urządzeniu mobilnym, należącym do sprzedawcy
Na stronie Rady PCI, instytucji powołanej m.in. przez organizacje płatnicze do wypracowywania standardów bezpieczeństwa w płatnościach, pojawił się nowy dokument dotyczący tzw. softposów. Softposy to terminale aplikacyjne, a więc programy do zainstalowania np. na smartfonach czy tabletach, umożliwiające przyjmowanie płatności zbliżeniowych. Opublikowane właśnie standardy są znaczącym krokiem dla ich dalszego rozwoju .
Zgodnie z obowiązującymi dotąd wytycznymi rozwijanie terminali aplikacyjnych było utrudnione. Nie można bowiem było przyjmować płatności i autoryzować ich kodem PIN na tym samym urządzeniu. Potrzebne więc były różnego rodzaju przystawki, które np. służyły jako PIN pad do wprowadzania kodu. Opublikowane teraz przepisy wskazują zasady, na których można tworzyć softposy umożliwiające jednocześnie przyjmowanie płatności i autoryzowanie ich PIN-em na tym samym smartfonie lub tablecie należącym do sprzedawcy.
Oczywiście na rynku już od pewnego czasy dostępne są w pełni funkcjonalne terminale aplikacyjne, pozwalające przyjmować płatności wymagające autoryzacji kodem. Mogą one jednak funkcjonować na zasadach specjalnych zezwoleń udzielanych przez organizacje płatnicze, takie jak Mastercard czy Visa. Dzięki opublikowanym właśnie standardom dostawcy oprogramowania nie będą musieli występować o takie zezwolenia. Jednak opracowanie softposów zgodnie z nowymi wytycznymi to też będzie duże wyzwanie. Pierwszych tego typu rozwiązań można spodziewać się za co najmniej kilkanaście miesięcy.
Natomiast softposy jako takie są obecnie jednym z najciekawszych zjawisk na rynku usług płatniczych. Eksperci zaproszeni przez nas na Cashless Breakfast w kwietniu bieżącego roku prognozowali, że 2022 będzie rokiem softposów. Więcej na ten temat w tekście Oto pierwsze zdjęcia eTerminala od ING. Zdaniem ekspertów 2022 będzie rokiem takich rozwiązań. I wydaje się, że prognoza ta się sprawdza.
Obecnie niemal każdy z liczących się operatorów terminali płatniczych wdrożył bądź wdraża softposa. W Polsce oferują je już m.in. Polcard, ITCARD czy Elavon. Powstaje też sporo nowych podmiotów, specjalizujących się w rozwijaniu softposów. Najbardziej znanym polskim startupem tego rodzaju jest firma o nazwie Softpos.eu, zbudowana przez managerów innej, znanej w Polsce spółki działającej w branży płatniczej – Payarto. Niedawno Softpos.eu zyskał poważnego inwestora strategicznego – firmę Worldline. Więcej na ten temat w tekście Polski fintech Softpos.eu z potężnym właścicielem. W spółkę zainwestowała firma Worldline.