Zdaniem fundacji Polska Bezgotówkowa innowacje zwiększają zasięg akcji i poprawiają bezpieczeństwo zbiórek
Do przekazywania większych wpłat na cele dobroczynne mogłaby zmotywować forma płatności – tak stwierdził co trzeci uczestnik badania "Dobroczynność zdaniem Polek i Polaków. Co zachęca, a co jest barierą?", na które powołuje się fundacja Polska Bezgotówkowa. Respondenci oczekują od podmiotów zbierających pieniądze więcej opcji płatności online oraz łatwiejszej obsługi płatności przez stronę internetową.
Zwracając uwagę na to zagadnienie, fundacja przypomniała, że od ubiegłego roku współpracuje z fintechem BetterPOS odpowiedzialnym za rozwój platformy Donateo. Z jej pomocą można dokonywać tzw. mikrodonacji, czyli drobnych wpłat na cele charytatywne, podczas zakupów i innych płatności. Fundacja podaje, że z tą formą wsparcia zetknęło się już ponad 20 mln Polaków, a przekazanie mikrodatku możliwe jest w ponad 5 tys. punktów sprzedaży w całej Polsce. W 2022 roku za pomocą aplikacji Donateo zebrano ponad 4 mln złotych na potrzeby różnych organizacji dobroczynnych.
Jednocześnie przedstawiciele Polski Bezgotówkowej zachęcają do wspierania zbiórek i aukcji w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy poprzez eSkarbonki. Na ich temat więcej możecie przeczytać w tym tekście. W ubiegłym roku założono ich 42 tys., czyli dwa razy więcej niż w roku poprzedzającym. Darczyńcy wpłacili do nich 20 mln zł: o 12 proc. więcej niż w 2021 roku. Z tej formy wsparcia skorzystało prawie 345 tys. pomagających, czyli 46 razy więcej niż w 2017 roku, gdy to narzędzie uruchomiono po raz pierwszy.
Joanna Erdman, prezeska fundacji Polska Bezgotówkowa, przypomniała też, że instytucja w ubiegłym roku wspierała agentów rozliczeniowych organizujących elektroniczne zbiórki prowadzone na rzecz Ukrainy. Fundacja wspólpracuje z Caritas, promując bezgotówkowe formy wspierania potrzebujących. W efekcie do wybranych parafii trafiły zbliżeniowe datkomaty. – Te innowacyjne formy pomocy są również bezpieczniejsze, gdyż umożliwiają większą kontrolę organizacji i weryfikację zarówno celu zbiórki, jak i kwoty zebranych funduszy – przekonuje Erdman.