Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Najwięksi operatorzy terminali płatniczych oraz softposów w Polsce. Dane na koniec 2022 r.

Ośmiu największych operatorów zarządza siecią już prawie 1,2 mln POS-ów. Terminali aplikacyjnych jest już prawie 10 tys.

Jak co roku serwis cashless.pl przygotował zestawienie największych operatorów terminali płatniczych funkcjonujących na polskim rynku. Podobnie jak w latach ubiegłych tak i na koniec 2022 r. liderem rynku była spółka eService, która pochwaliła się siecią ponad 324 tys. POS-ów. W porównaniu z rokiem 2021 to wzrost o ok. 40 tys., a z rokiem 2019, gdy przygotowaliśmy pierwszą edycję rankingu – o ponad 70 tys.

Przeczytajcie także: Spółka PSP pracuje nad systemem Blik Euro

Zmiana nastąpiła na pozycji drugiej, na którą awansowała spółka Polskie ePłatności. Pomógł w tym oczywiście szereg akwizycji, przeprowadzonych przez tę firmę w ostatnich latach. Z danych cashless.pl wynika, że na koniec ub. roku PeP posiadał 236 tys. terminali, czyli o ok. 40 tys. więcej niż na koniec 2021 r. Na trzecim stopniu podium uplasował się Polcard – 229 tys. terminali, a na miejscu czwartym – Elavon (151 tys. urządzeń). Poniżej szczegółowe dane oraz pozycje pozostałych graczy.

W tym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy także zestawienie największych operatorów terminali aplikacyjnych w Polsce. Niestety, nie wszyscy jeszcze gracze oferujący takie rozwiązanie chcieli podzielić się swoimi statystykami dotyczącymi sprzedaży tego typu innowacyjnych aplikacji. Dane ujawniły cztery podmioty, a więc Polcard, który jest liderem rynku (5 tys. softposów), ING (3,5 tys.), Elavon (0,9 tys.) i ITCARD (0,2 tys.).

Łącznie daje to 9,6 tys. Liczba nie robi jeszcze może dużego wrażenia, ale warto pamiętać, że dopiero w ubiegłym roku większość instytucji wprowadziła terminale aplikacyjne do standardowej oferty, a sprzedaż nie nabrała jeszcze rozpędu. Ponadto rozwiązanie to nie we wszystkich biznesach się sprawdza, więc przyrost statystyk w tym przypadku, przynajmniej na początku, może nie być tak szybki jak w przypadku tradycyjnych terminali.

Zestawienie największych operatorów terminali płatniczych i softposów zaprezentowaliśmy premierowo wczoraj, podczas wydarzenia z cyklu Cashless Breakfast. Znalazły się one także w raporcie towarzyszącym wydarzeniu, w którym znajdziecie też informacje na temat zwycięzców tegorocznego plebiscytu Cashless Pay. W plebiscycie głosować mogli wszyscy czytelnicy cashless.pl. Ci, którzy dodatkowo w sposób ciekawy uzasadnili swoje głosy, mieli szansę na nagrody rzeczowe. Zdaniem redakcji najciekawsze wypowiedzi nadesłali Eliza Działak i Stefan Bogucki (otrzymują Apple AirPods II), Paweł Nyczaj i Mariusz Grabowiec (słuchawki Sony Linkbuds), Zuzanna Góra, Monika Zach i Angelika Czerna (słuchawki JBL) oraz Joanna Zalech i Helena Ben (opaski Mi Smart Band 6 NFC). Gratulujemy. Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą elektroniczną.

Przeczytajcie także: UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie praktyk stosowanych przez Amazon

Partnerami głównymi wczorajszego wydarzenia byli operator serwisu Przelewy24 i fundacja Polska Bezgotówkowa, a partnerem technologicznym – Volkswagen Bank. Natomiast już 7 lutego, czyli w najbliższy wtorek, zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu Cashless Breakfast, tym razem poświęcone nowym przedsięwzięciom na rynku usług płatniczych. Partnerem projektu została firma ITCARD.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies