Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Czas na pożegnanie z papierowym paragonem. Na razie połowiczne...

Resort rozwoju pracuje nad rozporządzeniem, które wyeliminuje z rynku kasy fiskalne z kopią w postaci papierowej rolki. Już teraz homologacja takich urządzeń ma być wstrzymana

Z nieoficjalnych informacji wynika, że resort rozwoju wysłał do Głównego Urzędu Miar pismo, w którym prosi o zaprzestanie udzielania homologacji dostawcom tzw. dwurolkowych kas fiskalnych. Kasy takie nie posiadają elektronicznej pamięci, w której gromadzi się kopie paragonów wydanych klientom. Zamiast tego przechowywane są na papierowych rolkach, które następnie muszą być przez kilka lat magazynowane przez właścicieli firm.

Przeczytajcie także: Wniosek o "becikowe" też złożycie przez system banku

W piśmie skierowanym do Włodzimierza Lewandowskiego, prezesa GUM, Ministerstwo Rozwoju informuje również, że prośba jest związana z trwającymi pracami nad zmianą rozporządzenia o warunkach technicznych stawianych kasom fiskalnym. Z treści dokumentu nie wynika jednak, kiedy nowe rozporządzenie ujrzy światło dzienne.

Dwurolkowe kasy fiskalne to relikt przeszłości. I nie lada kłopot dla przedsiębiorców, którzy muszą latami przechowywać papierowe kopie paragonów. Znam opowieści, z których wynika, że rolek jest tak dużo, iż niektórzy sprzedawcy, np. sieci hipermarketów, musiały przeznaczyć na to całe pomieszczenia. Od kilku lat papierowe kopie paragonów nie są wymagane – można stosować ich elektroniczne odpowiedniki. Jednak dwurolkowe kasy fiskalne starego typu wciąż są w sprzedaży.

Przeczytajcie także: To może być finger vein reaktywacja

Tymczasem takie urządzenia uniemożliwiają zastosowanie tzw. fiskalizacji online, do której przymierzają się resorty cyfryzacji, finansów i rozwoju. W tym wypadku kopie paragonów przechowywane są w chmurze obliczeniowej będącej w gestii administracji skarbowej. Rozwiązanie to umożliwi całkowitą rezygnację z papierowych paragonów – klienci będą mogli otrzymywać je np. e-mailem.

Z moich informacji wynika, że obecnie trwają intensywne prace nad wyborem koncepcji fiskalizacji online możliwej do zastosowania w Polsce. Pod uwagę branych jest kilka modeli znanych z innych krajów. Na przykład w Chorwacji wprowadzono rozwiązanie, w którym kasę fiskalną zastąpiono aplikacją. Z kolei na Węgrzech zdecydowano się na pozostawienie kas, które komunikują się online z bazą skarbówki. Decyzji, jak będzie u nas, jeszcze nie podjęto.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies