Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Profil Zaufany został wydzielony z platformy ePUAP. Wiecie o co w tym chodzi?

Ta decyzja to krok w stronę umożliwienia aktywacji profilu zdalnie, na przykład za pośrednictwem serwisów transakcyjnych banków

Większość z Was wie zapewne, czym jest Profil Zaufany. Gdyby jednak znalazł się ktoś, komu trzeba to wytłumaczyć, postaram się to zrobić mniej więcej tymi słowami, którymi mnie to wyjaśniano. A więc najkrócej rzecz ujmując Profil Zaufany to narzędzie służące potwierdzaniu tożsamości obywatela dla celów korzystania z usług administracji publicznej w internecie. Do niedawna narzędzie to funkcjonowało w ramach platformy ePUAP.

Przeczytajcie także: Nowe oznaczenia na kartach. Zmiany wymusiła Unia

Platforma ta charakteryzuje się jednak wysoką niestabilnością. W ostatnich miesiącach kilkakrotnie miała poważne awarie, w trakcie których korzystanie z jej usług nie było możliwe. Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało więc o przeniesieniu Profilu Zaufanego na wydzieloną infrastrukturę, dzięki czemu może on działać nawet, jeżeli sam ePUAP zaliczy tango down.

Proces wydzielenia przeprowadzono kilka dni temu. Dla korzystających z niego osób nic właściwie się nie zmieniło. Tak jak dotychczas za jego pomocą mogą logować się do ePUAP-u czy ZUS-u. Okna do wpisywania loginów i haseł na obu stronach znajdują się dokładnie w tych samych miejscach co dotychczas. Jednak dzięki przeprowadzonej właśnie operacji już wkrótce z Profilu Zaufanego będzie mogło korzystać o wiele więcej osób niż dziś.

Przeczytajcie także: Dwa sposoby na korzystanie z płatności HCE za darmo

Największym problemem Profilu Zaufanego jest to, że aby go uzyskać, trzeba osobiście udać się do jednego z miejsc, gdzie należy potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić w urzędzie skarbowym, urzędzie gminy czy w niektórych placówkach Poczty Polskiej. Kłopot w tym, że mało komu chce się to robić i dziś z Profilu Zaufanego korzysta zaledwie pół miliona osób, z czego duża część to urzędnicy. Wydzielenie go ze struktur ePUAP-u jest więc krokiem do umożliwienia potwierdzania tożsamości zdalnie, np. za pośrednictwem serwisów transakcyjnych banków.

Jak powiedziano mi w biurze prasowym Ministerstwa Cyfryzacji, teraz banki otrzymają techniczne wytyczne, dzięki czemu do Profilu Zaufanego będzie można się zalogować za pośrednictwem loginów i haseł używanych w bankowości internetowej. Na liście banków zainteresowanych zaoferowaniem klientom dostępu do Profilu Zaufanego ma być w tym momencie ok. 10 instytucji. Wdrożenia nowej usługi mają nastąpić już w październiku. Prawdopodobnie pierwszym bankiem, któremu to się uda, będzie PKO BP. Testy podobno już trwają.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies