Laboratorium Kasperksy Lab donosi również, że celem prawie połowy ataków phishingowych są klienci instytucji finansowych
Według raportu Kaspersky Lab na temat ewolucji spamu i phishingu co piąty niechciany mejl rozsyłany w IV kwartale ubiegłego roku zawierał trojany blokujące dostęp do danych i żądające okupu w zamian za odszyfrowanie dysków. Takie złośliwe programy, zwane ransomware, były niekwestionowanymi liderami ubiegłorocznego spamu.
Przeczytajcie także: Zaciągał kredyty na nazwisko koleżanki
Jak tłumaczą eksperci z Kaspersky Lab powszechne wykorzystywanie ransomware może być spowodowane coraz większą dostępnością na czarnym rynku narzędzi umożliwiających rozsyłanie tego rodzaju spamu. Obecnie cyberprzestępcy mogą nie tylko wynająć botnet w celu rozsyłania spamu, ale również kupić pełną obsługę akcji dystrybuującej ransomware. To oznacza, że atakujący nie musi posiadać żadnych umiejętności informatycznych aby przeprowadzić atak.
Przeczytajcie także: Jest zielone światło dla mDokumentów
Z raportu na temat niechcianego oprogramowania w 2016 roku można dowiedzieć się także, że już ponad 58 proc. wiadomości e-mail to spam. To wzrost w stosunku do 2015 roku o ok. 3 pkt. proc. Najwięcej niechcianej poczty elektronicznej pochodzi ze Stanów Zjednoczonych – ponad 12 proc. Ponadto ok. 47 proc. ataków phishingowych ukierunkowana jest na klientów instytucji finansowych, w tym banków. Dla porównania w 2015 roku było to tylko 34 proc.