Polska jest jednym z pięciu krajów europejskich, w których działają rozwiązania oparte o tę technologię
W miniony wtorek Visa z wielką pompą otworzyła w Londynie swoje kolejne Centrum Innowacji. Przy tej okazji podano kilka ciekawostek na temat systemu Visa Token Service (VTS), czyli platformy umożliwiającej wdrożenie technologii o nazwie tokenizacja.
Przeczytajcie także: Apple Pay niepotrzebne aby płacić iPhone'm
Obecnie nad VTS mają pracować instytucje z 12 krajów Europy. Polska znajduje się w grupie pięciu państw europejskich, w których tokenizacja Visy już jest wykorzystywana przez banki. Dzięki niej działa np. aplikacja płatnicza Android Pay. Oprócz Polski w gronie tym znajdują się Francja, Irlandia, Szwajcaria i Wielka Brytania.
Jak pewnie wiecie tokenizacja to technologia umożliwiająca bezpieczne korzystanie m.in. z płatności mobilnych. Dzięki niej wrażliwe dane karty zastępowane są ciągiem cyfr – tokenem, który raz przypisany do urządzenia czy akceptanta nie może zostać wykorzystany w żaden inny sposób. To właśnie tokenizacja stoi za tak szybkim ostatnio rozwojem różnego rodzaju mobilnych systemów płatności.
Przeczytajcie także: Alior zwiększa dostępność Android Pay
Tymczasem z danych Visy wynika, że podczas płatności urządzeniem mobilnym Europejczycy wydają średnio 9 euro w sklepach stacjonarnych i ok. 42 euro w środowisku e-commerce. W całej Europie znajduje się obecnie 1,2 mln detalistów, przyjmujących płatności zbliżeniowe kartami lub smartfonami. W zeszłym roku wykonano w nich 5 mld płatności bezstykowych, które stanowiły 32 proc. wszystkich transakcji dokonanych w tradycyjnych sklepach kartami Visy. W Polsce wskaźnik ten przekracza już 60 proc.