Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Rośnie ryzyko cyberataków na systemy banków. Przyczyny to phishing i bankowość mobilna

Jedna czwarta instytucji finansowych twierdzi, że spora część zagrożeń, z jakimi zetknęła się w 2016 roku, została zidentyfikowana i zgłoszona przez klientów 

Bankowość mobilna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest wygodna, ale razem ze wzrostem jej popularności rośnie także ryzyko cyberataków na systemy IT banków – twierdzą eksperci Kaspersky Lab w najnowszym raporcie opisującym wyniki badania zagrożeń dla instytucji finansowych.

Z dokumentu wynika, że w związku z częstymi atakami zarówno na własną infrastrukturę, jak i systemy klientów, banki wydają trzykrotnie więcej na bezpieczeństwo IT niż instytucje niefinansowe podobnego rozmiaru. Co więcej, 64 proc. banków przyznaje, że zainwestuje w poprawę swojej ochrony IT niezależnie od zwrotu z inwestycji, aby spełnić rosnące wymagania rządowych organów regulacyjnych i klientów.

Przeczytajcie także: Wystartował system Bezpiecznypesel.pl

Wyłaniające się zagrożenia związane z bankowością mobilną zostały wskazane w raporcie jako trend, który może narazić banki na nowe zagrożenia. Ponad 40 proc. takich instytucji przewiduje, że w ciągu trzech kolejnych lat zdecydowana większość ich klientów będzie korzystała z bankowości mobilnej, przyznaje jednak, że zachowanie online użytkowników jest zbyt lekkomyślne. Większość badanych banków (46 proc.) przyznała, że ich klienci często stanowią cel ataków phishingowych, a 70 proc. banków wskazało również na oszustwa finansowe, które są skutkiem takich ataków i prowadzą do strat pieniężnych.

Rosnąca liczba ataków phishingowych skłoniła banki do oceny swoich działań dotyczących bezpieczeństwa w tym obszarze. 61 proc. biorących udział w badaniu postrzega zwiększenie bezpieczeństwa aplikacji i stron internetowych wykorzystywanych przez klientów jako jeden z priorytetów. Nieco mniej palącą kwestią jest zastosowanie bardziej złożonego uwierzytelniania oraz weryfikacji danych logowania. Jest to priorytet dla 52 proc. ankietowanych organizacji.

Przeczytajcie także: Cyberatak na KNF: prokuratura wszczyna śledztwo

Z badania wynika także, że to właśnie klienci coraz częściej odgrywają istotną rolę w wykrywaniu incydentów naruszenia bezpieczeństwa — jedna czwarta instytucji finansowych twierdzi, że część zagrożeń, z jakimi zetknęła się w 2016 r., została zidentyfikowana i zgłoszona przez klientów.

Wśród pozostałych zagrożeń eksperci wskazują na słaby poziom zabezpieczenia bankomatów. - Banki raczej nie przejmują się zagrożeniem w postaci strat finansowych na skutek ataków na bankomaty, chociaż są one niezwykle podatne na tego typu incydenty – czytam w raporcie. Ta kwestia niepokoi tylko co piątą organizację.

Badanie przeprowadzono w 15 krajach w grupie 841 przedstawicieli instytucji finansowych.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies