Instrument płatniczy od Google'a staje się dla aplikacji mobilnych tym, czym w przeszłości pay by linki stały się dla sklepów internetowych
W ciągu ostatnich dni już kilkakrotnie pisałem o nowych wdrożeniach Android Pay. Od niedawna przy pomocy tego rozwiązania można już płacić za przejazdy w aplikacji iTaxi. Wcześniej o udostępnieniu nowej metody płatności poinformowały Orange Finanse a później Euro Bank. Natomiast dziś śpieszę Wam donieść, że za pomocą Android Pay mogą już płacić użytkownicy aplikacji Pyszne.pl o czym dowiedziałem się od czytelników Cashless. Sprawdziłem i rzeczywiście nowa metoda płatności jest już dostępna w apce służącej do zamawiania jedzenia.
Przeczytajcie także: SkyCash dostał licencję od KNF
Android Pay to aplikacja umożliwiająca płacenie smartfonem w sklepach stacjonarnych na podobnej zasadzie, jak kartą bezstykową. Jednocześnie pozwala na dokonywanie transakcji w sklepach internetowych czy w oferowanych przez nie aplikacjach mobilnych. I właśnie na ten ostatni segment rynku Google zdaje się stawiać szczególnie mocno.
Jak może pamiętacie, przy pomocy Android Pay oprócz wspomnianych aplikacji iTaxi i Pyszne.pl można już płacić m.in. w apkach Ubera i Allegro. Jeżeli sieć akceptacji instrumentu płatniczego Google'a będzie rosła w tym tempie, wkrótce może się okazać, że w świecie mobilnym Android Pay stanie się standardem a banki zostaną sprowadzone do roli magazynu z pieniędzmi. Czy czegoś Wam to nie przypomina? Mi się wydaje, że w przeszłości podobnie stało się w e-commerce, gdzie standardem płatniczym stały się przelewy pay by link. Ich rynkiem zawładnęli zewnętrzni dostawcy, a banki straciły tę część biznesu choć oczywiście jakieś pieniądze na tym zarabiają.
Przeczytajcie także: Android Pay dostępny w aplikacji iTaxi
Teraz podobnie może być z płatnościami w aplikacjach mobilnych sklepów internetowych. Ciekawe, że banki nie dostrzegają w tym zagrożenia dla siebie, a kolejne z nich wdrażają Android Pay. Jak wspomniałem na początku, od niedawna z Android Pay mogą korzystać klienci Orange Finanse i Euro Banku. Wcześniej wdrożenia przeprowadziły mBank i Nest a jesienią ubiegłego roku Alior, BZ WBK i T-Mobile Usługi Bankowe. Kolejne nad tym pracują. W tym gronie wymienia się m.in. ING, BGŻ BNP Paribas, Getin i SGB.