KE przyznała Billonowi ok. 2 mln euro w ramach programu Horyzont 2020
Po raz kolejny w ciągu ostatnich dni serwis Cashless podejmuje temat technologii blockchain. Wczoraj mogliście tu przeczytać o rozpoczęciu testów takiego rozwiązania przez PKO BP a wcześniej o podobnym zamiarze ogłoszonym przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Dziś natomiast Billon, polska spółka technologiczna wykorzystująca blockchain pochwaliła się, że dostanie 2 mln euro wsparcia z prowadzonego przez Komisję Europejską programu Horyzont 2020.
Przeczytajcie także: Polskie firmy otwierają się na blockchain
Rozwiązanie oferowane przez Billon pozwala bankom na wykorzystanie technologii blockchain do płatności w środowisku e-commerce oraz m-commerce. Przy czym nie budzi ono wątpliwości regulacyjnych. Dzięki niemu klienci mogą środki ulokowane w banku zamienić na cyfrowy odpowiednik a następnie płacić nim w sklepach czy aplikacjach, przesyłać pomiędzy sobą a także zamieniać z powrotem na gotówkę. Transakcje charakteryzują się brakiem kosztów – prowizja pojawia się jedynie w momencie zamiany pieniędzy cyfrowych na banknoty i monety. Aby korzystać z rozwiązania oferowanego przez Billon nie jest potrzebne konto w banku czy karta.
Z kolei banki, dzięki wykorzystaniu platformy oferowanej przez Billon, mogą liczyć na oszczędności oraz dodatkowe dochody. Oszczędności mają się wziąć stąd, że wszystkie transakcje wykonywane cyfrowymi pieniędzmi są pozbawione kosztów na rzecz organizacji płatniczych. Natomiast dodatkowy dochód to odsetki od środków zdeponowanych przez klientów i zamienionych na cyfrowe pieniądze. Do czasu powrotnej zamiany ich na gotówkę mogą one pracować na rzecz banku.
Przeczytajcie także: Pilot projektu eID KIR-u już w sierpniu
Billon jest jedyną firmą z Polski, która dostała się do londyńskiej tzw. piaskownicy regulacyjnej. Mogła tam testować swoją platformę bez konieczności spełniania skomplikowanych wymogów regulacyjnych. Ma biura w Londynie i w Warszawie. W Polsce współpracuje z Plus Bankiem oraz Aliorem. Natomiast Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych w Unii. W tej rundzie brało udział 1514 projektów z całej Europy. Billon jest jedną z dwóch firm z Polski, które otrzymały grant. Drugą jest lubelska spółka SDS Optic, zajmująca się projektowaniem i produkcją elementów fotoelektronicznych.