Z opublikowanego właśnie przez NBP raportu wynika, że na koniec czerwca banki miały 39 mln rachunków bieżących, prawie 2 mln mniej niż w grudniu ubiegłego roku
Jak podał Narodowy Bank Polski, w czerwcu banki prowadziły 39 mln rachunków dla klientów indywidualnych. To o 1,9 mln, czyli o 4,6 proc. mniej niż w grudniu ubiegłego roku i najmniej od czerwca 2015 r. To pierwszy tak znaczny spadek liczby kont na polskim rynku od wielu lat. Nie oznacza on jednak, że nagle zaczęliście je zamykać.
Bank centralny tłumaczy, że w lipcu bieżącego roku wdrożono nowy system sprawozdawczy, który nie wymaga od banków raportowania rachunków technicznych i pomocniczych, które wcześniej były uwzględnianie przez niektóre instytucje. Zatem ostatni spadek wynika nie z faktycznego zmniejszenia liczby prowadzonych ROR-ów na rzecz klientów tylko z dostosowania przekazywanych danych do nowych wymogów sprawozdawczych.
NBP podał jednocześnie, że spadkowi liczby raportowanych rachunków bieżących towarzyszył wzrost liczby transakcji bezgotówkowych realizowanych za pośrednictwem kont bankowych. W I poł. 2017 r. było ich ponad 200 mln więcej niż w II poł. 2016 r. Wskaźnik liczby operacji na jednym rachunku wzrósł z 69,5 do 79,4 transakcji. Zaważyło na tym przede wszystkim zwiększenie liczby bezgotówkowych transakcji wykonywanych kartami płatniczymi.