Spółka Mobeewave, bo o niej mowa, znalazła się w finale obok dziesięciu innych firm z pięciu krajów świata
Mobeewave to kanadyjski startup, o którym po raz pierwszy zrobiło się głośno wiosną 2016 roku. Wówczas spółka rozpoczęła testy aplikacji mobilnej na smartfony z systemem operacyjnym Android, która pozwalała na przelewy P2P z wykorzystaniem technologii zbliżeniowej. Użytkownicy apki posiadający odpowiednie urządzenia oraz rachunki we wskazanych bankach mogli przekazywać sobie pieniądze poprzez zbliżanie do siebie swoich smartfonów. Nadawcami przelewów mogli być również użytkownicy kart bezstykowych, jeśli przykładali je do telefonu odbiorcy.
Rozwiązanie opracowane przez Mobeewave ma ogromny potencjał, bo wystarczy wyobrazić sobie w jaki sposób mogłoby ono zrewolucjonizować akceptację kart płatniczych. Dzięki technologii Mobeewave terminalem może stać się właściwie dowolny smartfon z systemem Android, wyposażony w antenę NFC. I właśnie ta kanadyjska firma pomaga w przygotowywanych testach takiego aplikacyjnego terminala płatniczego na polskim rynku. Program pilotażowy rozwiązania o nazwie Soft POS jeszcze w tym roku mają uruchomić firmy Elavon i Polskie ePłatności.
Tymczasem dzisiaj ogłoszono, że Mobeewave została wybrana do udziału w kolejnej edycji międzynarodowego programu dla młodych innowacyjnych firm o nazwie Start Path. W projekcie, oprócz Mobeewave, znalazło się jeszcze dziesięć innych firm z wielu krajów świata. Niestety nie ma wśród nich żadnego podmiotu z Polski. Jak na razie więc jedyną polską spółką, która dostała się do finału Start Path, jest Zencard, w który w styczniu bieżącego roku zdecydował się zainwestować PKO BP.
Mastercard Start Path to globalna inicjatywa służąca wspieraniu innowacyjnych, debiutujących firm w szybkim opracowywaniu nowej generacji rozwiązań dla handlu. Program Start Path został uruchomiony w 2014 r., aby pomagać dynamicznym przedsiębiorcom rozwijać swoją działalność szybciej, niż mogliby to robić samodzielnie.