Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Ważny dzień dla branży płatniczej. Rząd zajmie się ustawą wdrażającą PSD II

Jest szansa, że nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w tym kwartale

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, podczas jutrzejszego posiedzenia Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych, który dostosowuje polskie prawo do dyrektywy PSD II. Projekt został zamieszczony na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji w ubiegłym tygodniu, a Ministerstwo Finansów przesłało go pod koniec ubiegłego roku. Przyjęcie we wtorek przez rząd tej noweli daje szansę, że jeszcze w tym kwartale zostanie ona przegłosowana przez parlament i podpisana przez prezydenta.

Przeczytajcie także: Mała instytucja płatnicza zamiast piaskownicy

Jak pewnie już wiecie z licznych publikacji także na Cashless, ustawa wprowadzi wiele nowych na polskim rynku rozwiązań. Oprócz usług płatniczych opartych o dostęp do rachunków bankowych przez tzw. podmioty trzecie oraz przepisów zwiększających bezpieczeństwo oszczędności zgromadzonych na kontach osobistych, można w nim znaleźć ułatwienia dla fintechów starających się o rozpoczęcie działalności na polskim rynku.

Przeczytajcie także: Ważne rozporządzenie dla branży płatniczej

Dyrektywa PSD II została uchwalona w 2015 r., a weszła w życie rok później. Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny dostosować swoje prawo do wymogów nowego dokumentu do 13 stycznia bieżącego roku, ale już wiadomo, że Polska w tym terminie nie zdąży tego zrobić. Szczegółowe zasady zastosowania przepisów PSD II określi rozporządzenie o tzw. standardach technicznych (RTS). Rynek oczekuje, że zostanie ono opublikowane w marcu bieżącego roku. Od tego czasu zacznie biec osiemnastomiesięczny okres przejściowy, w trakcie którego instytucje finansowe będą musiały dostosować swoje systemy informatyczne do wymogów rozporządzenia.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies