Raport został przekazany do UOKiK-u i KNF. Za kilka tygodni decyzja, co dalej
Na zakończonej przed chwilą konferencji prasowej Związek Banków Polskich poinformował o przygotowaniu raportu na temat sektorowego rozwiązania problemu tzw. trwałego nośnika. Chodzi o system wymiany informacji między bankami a klientami, który umożliwiałby eliminację papierowej korespondencji i spełniałby wymogi nadzoru w tej kwestii.
Jak powiedział wiceprezes ZBP Włodzimierz Kiciński, w raporcie zarekomendowano możliwość zastosowania do trwałego nośnika trzech technologii. – Pierwsze z nich to rozwiązanie oparte o tzw. pieczęć elektroniczną i przechowywanie dokumentów w zewnętrznym archiwum umieszczonym u tzw. trzeciej zaufanej strony. Drugi wariant polega na zastosowaniu technologii blockchain z księgą, która może być utrzymywana w zewnętrznym archiwum. I rozwiązanie trzecie, czyli blockchain w wersji kontrolowanej przez bankową spółkę infrastrukturalną np. KIR lub Biuro Informacji Kredytowej, z archiwum w rozproszonej księdze głównej – powiedział przedstawiciel ZBP.
Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz dodał, że na obecnym etapie związek nie rekomenduje zastosowania dla trwałego nośnika jednej z tych trzech technologii. To będzie możliwe najwcześniej za kilka tygodni. Natomiast sam raport został przekazany do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego. ZBP liczy na ewentualne uwagi nadzoru w tej kwestii.
Warto przypomnieć, że jeśli idzie o zastosowanie technologii blockchain do rozwiązania trwałego nośnika, to testy różnych koncepcji w tym zakresie prowadzi KIR. Pomagają mu w tym m.in. firmy IBM oraz Accenture. Natomiast ZBP podkreśla w dzisiejszej informacji prasowej, że raport przekazany nadzorcom nie obejmuje wszystkich technologii możliwych do zastosowania dla rozwiązania problemu trwałego nośnika. – Nie wyklucza się zaimplementowania przez poszczególne banki innych rozwiązań, w szczególności opartych o technologię WORM – czytam w komunikacie ZBP. WORM to rodzaj serwera gwarantującego niezmienność pliku po jego wprowadzeniu.