Na przyszły tydzień firma zaplanowała konferencję prasową, podczas której ogłosi swoje plany związane z terminalizacją. Ale już dziś udało mi się dowiedzieć co nieco na ten temat
eService jest jedną z kilkunastu instytucji, która zgłosiła swój akces do realizowanego przez fundację Polska Bezgotówkowa programu rozwoju sieci akceptacji kart. Przypomnę, że w jego ramach firmy mogą ubiegać się o bezpłatne korzystanie z terminala płatniczego przez okres 12 miesięcy. Wcześniej swoje zamiary związane z programem ogłosiły m.in. First Data i Elavon. W przyszłym tygodniu zrobi to eService. Właśnie dostałem zaproszenie na konferencję prasową, podczas której ma to się stać.
Przedstawiciele eService nie chcą zdradzić, o czym konkretnie będą podczas spotkania z dziennikarzami mówić. Rąbka tajemnicy uchylają jednak treść zaproszenia oraz moje źródła, które zapytałem o plany eService. Spółka nawiązała współpracę z polskim oddziałem Orange oraz Pocztą Polską i określono ją mianem Koalicji liderów na rzecz Polski bezgotówkowej. Oprócz wymienionych już podmiotów jest tam także PKO BP, z którym eService współpracuje już od lat.
Z tego co udało mi się dowiedzieć, Poczta już rozpoczęła dostarczanie terminali klientom eService. Odbywa się to w ramach tzw. procesu selfinstalacji, co oznacza, że klient zamawiający POS samodzielnie go uruchamia i aktywuje. Taki model współpracy Poczty z eService ma być solą w oku Banku Pocztowego, którego interes zdaje się został tu pominięty. Nie mam jasności co do roli Orange, ale zakładam, że telekom podobnie jak Poczta będzie dystrybuował terminale wśród swoich klientów biznesowych.
Warto też zwrócić uwagę na nowy terminal, który od mniej więcej tygodnia promowany jest na stronie internetowej eService, a jego fotografia zdobi zaproszenie na przyszłotygodniową konferencję. Urządzenie o nazwie Terminal Smart wygląda tak:
Jak widzicie, przypomina smartfon. Pozwala na przyjmowanie płatności zbliżeniowych oraz stykowych i jak mi się wydaje, nie posiada fizycznej klawiatury do wpisywania PIN-u. Wygląda więc na to, że autoryzacja kodem odbywa się na ekranie dotykowym.
Jak eService pisze na swojej stronie internetowej, firmom przystępującym do programu Polski Bezgotówkowej oferuje to urządzenie całkowicie za darmo. To znaczy, że po zakończeniu 12-miesięcznego okresu uczestnictwa w projekcie fundacji Terminal Smart przechodzi na własność uczestnika. Urządzenie akceptuje płatności kartami Mastercard i Visa a także Diners Club, JCB oraz Blikiem.
I to na razie tyle. Mam nadzieję, że więcej będę mógł Wam napisać w przyszłym tygodniu po konferencji prasowej eService.