W pięciu najczęściej odwiedzanych krajach podczas ferii zimowych Polacy przy pomocy kart wydali o 17 proc. więcej pieniędzy niż rok wcześniej
Visa cyklicznie publikuje statystyki dotyczące płatności kartami podczas zagranicznych wyjazdów Polaków, także w czasie ferii zimowych. Z najnowszych danych wynika, że w porównaniu z 2017 r. wzrosła nie tylko wartość, ale również liczba transakcji dokonywanych za granicą w pięciu najczęściej wybieranych przez polskich turystów miejscach wypoczynku zimowego. W te ferie były to Czechy, Słowacja, Włochy, Austria i Francja. W badanym okresie, czyli od 13 stycznia do 25 lutego 2018 r. wartość wydatków kartami Visy w tych miejscach była większa o 17 procent niż przed rokiem. Największy wzrost odnotowano w Czechach, gdzie kartami organizacji wydanymi przez banki z Polski uregulowano kwoty o 28 proc. wyższe niż rok wcześniej. Jeśli chodzi o liczbę takich transakcji, najwięcej (o 38 proc.) przybyło ich na Słowacji.
Co ciekawe, poza oczywistymi kierunkami wyjazdów na ferie zimowe decydowaliście się na bardziej egzotyczne oferty biur podroży. Dużym zainteresowaniem cieszyły się np. Egipt czy Malta. Także w tych krajach znacząco wzrosła wartość jak i liczba transakcji w omawianym okresie. W Egipcie łączna wartość transakcji była wyższa o 94 proc., a liczba o 107 proc. Na Malcie odpowiednio wzrosty wynosiły 68 proc. i 73 proc. Dane pokazują, że karta dla polskich podróżnych staje się coraz powszechniejszym środkiem płatniczym również za granicą. – Możliwość dokonywania szybkich, wygodnych i bezpiecznych płatności bezgotówkowych sprawia, że gotówka w podróży w wielu sytuacjach okazuje się po prostu zbędna – mówi Jakub Kiwior, dyrektor generalny Visy na Polskę i Węgry.
Warto też dodać, że Visa stara się systematycznie edukować konsumentów w zakresie płatności kartami podczas podróży zagranicznych udostępniając takie narzędzia, jak aplikacja Visa Travel Tools. Oferuje ona m.in. kalkulator walutowy bazujący na oficjalnych kursach Visy czy poradnik nt. rozsądnego wydawania pieniędzy za granicą. W sytuacji awaryjnej aplikacja pomoże również znaleźć najbliższy bankomat, a w razie zgubienia karty ułatwi kontakt z Visa Global Card Assistance Service – globalną infolinią, za pomocą której można m.in. w prosty sposób zastrzec plastik. Ponadto Visa, wspólnie z agencją AirRefund, oferuje usługę ułatwiającą i przyspieszającą proces uzyskiwania odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot.