Tak zakłada projekt ustawy, przygotowywany przez Ministerstwo Finansów i implementujący do polskiego prawodawstwa unijną dyrektywę PAD
PAD to dyrektywa o dostępie do tzw. podstawowego rachunku płatniczego. Weszła w życie w ubiegłym roku, a władze poszczególnych krajów członkowskich UE mają dwa lata na jej wdrożenie do prawodawstwa krajowego.
Przeczytaj także: Nie będzie obniżenia limitu na transakcje gotówkowe
Z moich informacji wynika, że Ministerstwo Finansów kończy już prace nad projektem ustawy, która PAD ma implementować do naszego prawa. Prawdopodobnie w połowie sierpnia projekt trafi już do uzgodnień międzyresortowych.
Zgodnie z nim każdy bank oferujący konta osobiste oraz inne instytucje mające w ofercie rachunki płatnicze, będą musiały pośród wszystkich rachunków proponować także rachunek podstawowy.
Przeczytaj także: Grupa Lew zaoferuje konkurencję dla kont bankowych
Taki rachunek ma być bezpłatny, podobnie jak zestaw podstawowych usług z nim powiązanych, a więc przede wszystkim przelewy. Aby uzyskać równowagę między interesem konsumenta a interesem banku liczba przelewów zostanie ograniczona np. do 10 miesięczne. Każdy następny może być płatny podobnie jak np. limit kredytowy w rachunku czy używanie karty debetowej.
Więcej na ten temat piszę w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej. Zapraszam do lektury.