Tak wynika z danych ujawnionych przez Komendę Główną Policji
Dane na temat wykorzystania terminali płatniczych przez policjantów drogówki opublikowała Polska Agencja Prasowa. Wynika z nich, że w II kw. bieżącego roku policyjne terminale przyjęły 46902 płatności. Natomiast mandatów opłaconych w inny sposób, a więc np. przelewem czy gotówką przez obcokrajowców, policja wystawiła w tym okresie ponad 678 tys. Jeśli założyć, że podczas pojedynczej transakcji w terminalu opłacano jeden mandat, w okresie od kwietnia do czerwca ok. 6,5 proc. mandatów uregulowano bezgotówkowo w terminalach płatniczych.
Z jednej strony wydaje się, że to bardzo mało, bo w niektórych branżach udział przychodów realizowanych za pośrednictwem terminali płatniczych to więcej niż 50 proc. Z drugiej trzeba pamiętać, że możliwość opłacania mandatów kartą u policjantów bezpośrednio po wykroczeniu pojawiła się ledwie cztery miesiące temu i zapewne wielu kierowców jeszcze o niej nie wie. Wydaje mi się zatem, że w kolejnych kwartałach popularność terminali w radiowozach będzie tylko rosła.
Przenośne POS-y trafiły do policji drogowej w całym kraju w lutym tego roku. Są finansowane w ramach programu rozwoju sieci akceptacji płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, realizowanego przez KIR. Terminale dostarczyła do drogówki firma eService. W ramach tego samego projektu urządzenia w urzędach stacjonarnych instaluje firma First Data Polcard. Jak wynika z depeszy PAP-u, KIR podał, że do końca maja kierowcy uiścili w terminalach 88,6 tys. mandatów na kwotę 11,5 mln zł. Danych za czerwiec jeszcze nie ma.
Źródło: Polska Agencja Prasowa