Przy okazji program rozwoju sieci akceptacji kart obejmie nowe kategorie urzędów
W dzisiejszym komunikacie prasowym fundacja Polska Bezgotówkowa potwierdziła informację Cashless sprzed kilku tygodni na temat zmian w programie rozwoju sieci akceptacji kart płatniczych w urzędach administracji publicznej. Tekst na ten temat możecie znaleźć tutaj. Najważniejszą nowością jest decyzja o przeniesieniu terminali zainstalowanych w ramach projektu prowadzonego przez KIR pod skrzydła Polski Bezgotówkowej.
Przy okazji jednak postanowiono rozszerzyć program terminalizacji o nowe kategorie podmiotów. I tak od 1 września prawo do bezpłatnych terminali zyskają instytucje niekomercyjne i niepubliczne, takie jak np. fundacje i kościoły. Już teraz podmioty te mogą ubiegać się o bezpłatne terminale, ale każdorazowo decyzję w tej sprawie muszą podejmować władze fundacji. Zgodnie z nowymi zasadami operatorzy terminali będą mogli instalować w takich instytucjach urządzenia na takich samych zasadach jak w firmach, a więc do trzech POS-ów za darmo na rok.
Ponadto programem Polski Bezgotówkowej objęto placówki publiczne, które mogą realizować własne przychody. W tej grupie są takie miejsca jak parki, ogrody, szkoły, biblioteki, muzea czy publiczne baseny. Wszystkie te instytucje mogą występować, podobnie jak prywatne firmy, o trzy bezpłatne terminale na dwanaście miesięcy.
Kolejna grupa podmiotów, która od września będzie mogła stać się beneficjentem programu fundacji, to instytucje publiczne takie jak państwowe szpitale, sądy, urzędy skarbowe, policja czy jednostki samorządu terytorialnego. W tej grupie znaleźć się mogą także sołtysi, którym terminale przekazywać będą mogły urzędy gmin. Wszystkie te podmioty mogą ubiegać się o taką liczbę terminali, ile mają punktów kasowych, a urządzenia dostaną za darmo na trzy lata. Takie same warunki otrzymają także urzędy, które do końca marca przyszłego roku zostaną przeniesione do Polski Bezgotówkowej z KIR-u. Z bezpłatnych terminali będą mogły korzystać do sierpnia 2021 roku.
Przy okazji dzisiejszego komunikatu o zmianach w programie rozwoju sieci akceptacji kart w Polsce podano parę ciekawych statystyk. W terminalach zainstalowanych w urzędach i sfinansowanych przez KIR wykonano do tej pory 800 tys. transakcji o łącznej wartości 104 mln zł. Natomiast w ramach projektu realizowanego przez Polskę Bezgotówkową zainstalowano już bez mała 60 tys. terminali płatniczych.