Licencja MIP to nowość, wprowadzona ostatnią nowelizacją ustawy o usługach płatniczych
Na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego pojawił się dziś rejestr małych instytucji płatniczych. Na liście znalazły się pierwsze cztery podmioty. Są to firmy: Genzet i Zpay z Warszawy, 12M z Krakowa oraz Anda ze Świdnicy. W zakres świadczonych przed te podmioty usług wchodzą głównie przekazy i przelewy oraz przyjmowanie wpłat gotówkowych. Genzet chce także wydawać instrumenty płatnicze.
Zezwolenie na działanie w charakterze małej instytucji płatniczej wprowadzono przy okazji nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, dostosowującej ją do dyrektywy PSD II. W odróżnieniu od licencji tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej zdobycie zezwolenia na działanie w charakterze MIP ma być proste. Ale są też minusy. Obrót firmy działającej jako MIP nie może przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie a podmiot taki może świadczyć usługi tylko na terenie Polski.
Kilka dni temu Artur Granicki, szef departamentu innowacji finansowych w KNF mówił, że nadzór będzie chciał w sposób szczególny promować wśród fintechów licencję MIP. Zamierza na przykład w najbliższym czasie przygotować tzw. checklistę z najważniejszymi wymogami stawianymi firmom ubiegającym się o zezwolenie MIP. Licencja taka będzie też być może wykorzystywana przez fintechy podczas testów nowych usług w tzw. piaskownicy regulacyjnej, jaką KNF chce w najbliższym czasie uruchomić.