Elavon chwali się, że obsługuje połowę działających nad Wisłą maszyn akceptujących płatności kartami i smartfonami
Według międzynarodowej organizacji European Vending Association, w Polsce funkcjonuje ok. 65 tys. maszyn vendingowych. To m.in. automaty z napojami i przekąskami. Z tego płatności bezgotówkowe kartami oraz smartfonami obsługuje już 13 tys. urządzeń. Oznacza to, że obecnie już w co piątej maszynie vendingowej możecie znaleźć terminal. Rozwój sieci akceptacji kart w tej branży postępuje więc dość szybko. Jeszcze jesienią 2016 r., gdy firma Automatspec jako pierwsza z wielkich operatorów automatów wdrażała POS-y do swoich maszyn, znalezienie takiej z terminalem nie było łatwe.
Tymczasem jak deklarują przedstawiciele firmy Elavon, obsługuje ona prawie 8 tys. terminali w maszynach vendingowych w Polsce. Instytucja chlubi się zatem, że już połowa działających tu bezgotówkowych automatów z napojami i przekąskami ma POS, w którym płatności rozlicza polski oddział Elavonu. Taki wynik był możliwy do osiągnięcia m.in. dzięki umowom podpisanym z firmami Nayax i Vendotek dostarczającymi rozwiązania płatnicze właścicielom urządzeń vendingowych. Kooperacja z tymi firmami ma być rozszerzana także na inne kraje Europy, co ma pozwolić zwiększyć w przyszłym roku liczbę maszyn obsługiwanych przez Elavon o kolejne 10 tys.
Vending to jedna z ostatnich branż na polskim rynku, która otwiera się na płatności bezgotówkowe. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec czerwca działało w Polsce ponad 700 tys. terminali płatniczych – o 50 tys. więcej niż na koniec marca bieżącego roku oraz o ok. 120 tys. więcej niż w czerwcu roku ubiegłego. Przyspieszenie w budowie sieci akceptacji kart widoczne w II kw. br. to w sporej mierze zasługa programu fundacji Polska Bezgotówkowa, w którym uczestniczą wszyscy najważniejsi operatorzy POS-ów w Polsce. Fundacja chwali się, że od początku funkcjonowania jej programu wydała już 80 tys. terminali.