Wszystkie te problemy mogą dotknąć klientów, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez zawartego porozumienia
Komunikat w sprawie skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dla klientów banków z Polski przygotował Związek Banków Polskich. To reakcja na wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, która zobowiązała bankowców do przekazania klientom informacji na temat możliwych konsekwencji brexitu. Komunikat ten opublikował właśnie na swojej stronie internetowej ING Bank Śląski.
Dokument głosi więc, że na chwilę obecną trudno jest przewidzieć w jaki sposób Wielka Brytania opuści Unię Europejską, ale najbardziej prawdopodobne są dwa scenariusze. Wedle pierwszego brexit odbędzie na podstawie umowy, na mocy której Wielka Brytania opuści wspólnotę i nie będzie uczestniczyć w procesach decyzyjnych, ale w okresie przejściowym (do końca 2020 r.) będzie miała dostęp do rynku wewnętrznego UE, tak jakby była państwem członkowskim. W tej sytuacji nie należy spodziewać się większych turbulencji na rynkach finansowych po 29 marca bieżącego roku.
Drugi wariant zakłada tzw. hard brexit, czyli wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE bez żadnej umowy. W tej sytuacji Wielka Brytania stanie się od 30 marca 2019 r. godz. 00.00 czasu środkowoeuropejskiego tzw. "państwem trzecim", w odniesieniu do którego przestanie być stosowane całe prawo unijne. W pierwszej kolejności może to pociągnąć za sobą wzrost zmienności na rynkach finansowych, czego wyrazem mogą być np. większe niż zwykle wahania kursów walutowych.
Bankowcy podkreślają w swoim komunikacie, że realizacja twardego brexitu może mieć skutki np. dla instytucji płatniczych posiadających licencje wydane przez nadzór brytyjski. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE licencje takie stracą ważność na kontynencie, a co za tym idzie, fintechy posiadające tego rodzaju zezwolenia przestaną móc legalnie działać w państwach Unii, m.in. w Polsce.
Brexit bez umowy będzie też nieść ze sobą problemy w realizacji niektórych przelewów międzynarodowych. Jeśli nie zostanie podpisane żadne odrębne porozumienie regulujące tę kwestię, to należy się spodziewać, że po 29 marca 2019 r. polecenia przelewu SEPA i przelewy TARGET nie będą realizowane na rachunki w Wielkiej Brytanii.
ING Bank Śląski dodaje ponadto od siebie, że zgodnie z przepisami Konto z Lwem Podstawowy Rachunek Płatniczy działa tylko w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Dlatego, jeśli Wielka Brytania przestanie być członkiem EOG, posiadacze takich kont nie będą mogli wysyłać przelewów do Wielkiej Brytanii, a wydane do nich karty płatnicze nie będą działały na Wyspach. Natomiast przelewy w euro wysyłane z Polski do Wielkiej Brytanii będą traktowane jak przelewy w innych walutach, czyli jako "przelewy walutowe poza krajem".