Większość ludzi nieobjętych dziś usługami bankowymi mieszka w 15 krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej
Z opublikowanego właśnie przez Mastercarda raportu pt. "Rozplątać sieć" wynika, że 60 proc. ludzi nieobjętych dziś usługami bankowymi mieszka w 15 krajach Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej. Wśród nich najwięcej wykluczonych finansowo żyje w Chinach (204 mln), Pakistanie (69 mln), Bangladeszu (50 mln), Indonezji (49 mln) i Wietnamie (43 mln). Jak wynika z raportu, większość z nich nie ma konta w banku, ale ma telefon komórkowy. Technologie mobilne mogą więc zapewnić im natychmiastowy dostęp do korzyści wynikających z włączenia finansowego.
Jak jednak podnoszą autorzy raportu, samo zapewnienie dostępu do usług finansowych nie wystarczy, by nieubankowieni stali się ich aktywnymi użytkownikami. Okazuje się bowiem, że w skali globalnej 20 proc. osób mających rachunek bankowy nie używało go od co najmniej roku, a duży odsetek pozostałych robił to tylko okazjonalnie.
Natomiast tam gdzie usług banków brakuje całkowicie lub produkty oferowane przez te instytucje są słabo dostępne, klienci zwracają się do usługodawców nieformalnych. W rezultacie wystawiają się na duże ryzyko – nie mają ochrony prawnej i płacą znacznie więcej za usługi gorszej jakości niż klienci na rynkach z szeroką dostępnością do produktów bankowych. Walka z wykluczeniem finansowym powinna więc polegać na tym, aby profesjonalni dostawcy oferowali usługi atrakcyjniejsze niż sektor nieformalny.
Z raportu "Rozplątać sieć" można się również dowiedzieć o dużej rozbieżności, gdy chodzi o dostęp kobiet i mężczyzn do usług finansowych. Na przykład w krajach rozwijających się różnica między liczbą posiadaczy rachunków bankowych obu płci wynosi osiem punktów procentowych (67 proc. mężczyzn w porównaniu z 59 proc. kobiet). W wielu krajach, jak np. Maroko i Peru, osiąga ona wielkość dwucyfrową, a w Pakistanie i Bangladeszu nawet 30 pkt. proc.