Systematycznie wzrasta natomiast udział transakcji zbliżeniowych w liczbie wszystkich płatności kartami
Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj raport na temat rynku kart w I kw. bieżącego roku. Większość zawartych w nim danych opisałem już w ubiegłym tygodniu, gdy znalazły się one w tabelach statystycznych banku centralnego. Tekst na temat rekordowej liczby kart możecie znaleźć tutaj, o spadającej liczbie bankomatów – tutaj, a o wysokim przyroście liczby terminali płatniczych – tutaj.
Teraz natomiast chciałbym zwrócić uwagę na dwie inne dane, które znalazły się w raporcie NBP. Pierwsza z nich dotyczy aktywnych kart płatniczych na rynku. O ile liczba kart stale rośnie i na koniec marca wynosiła już 41,3 mln sztuk, o tyle kart aktywnych jest mniej o ok. 136 tys. sztuk (spadek do 27,5 mln). Karty aktywne stanowiły więc w marcu 66,5 proc. wszystkich wydanych przez banki (spadek o 0,4 pkt. proc. w porównaniu z grudniem). Oznacza to także, że ok. jednej trzeciej kart wydanych przez banki w Polsce nie jest używana przez klientów.
Cieszyć może natomiast systematyczny wzrost udziału płatności zbliżeniowych we wszystkich transakcjach bezgotówkowych realizowanych kartami. W I kw. 2019 r. bezstykowo zapłaciliście w sklepach ponad 973 mln razy. Płatności zbliżeniowe stanowią już 78,1 proc. wszystkich (w IV kw. ub. roku stanowiły 76,5 proc.). Natomiast z danych organizacji płatniczych wynika, że udział transakcji bezstykowych jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 80 proc. Ciekawe z czego wynikają rozbieżności w tych danych.