Na liście prowadzonej przez polski nadzór znajduje się już 30 spółek z całego kraju
W ubiegłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego zaktualizowała prowadzony przez siebie rejestr małych instytucji płatniczych. Na liście tej znajduje się już łącznie 30 firm. Ostatnio dopisano do niej cztery nowe podmioty, wśród których znalazły się takie fintechy jak: Dollarro, FiberPay, Idosell i Quicko.
Pierwsza z tych firm, Dollarro, to wrocławski serwis wymiany walut. Oferuje m.in. możliwość dostawy dolarów czy euro pod wskazany adres. FiberPay natomiast to spółka oferująca innym fintechom system wypłat pieniędzy. Pracuje dla niej m.in. Lech Wilczyński znany z działającej w obszarze kryptowalut firmy InPay. Z kolei Idosell to zarejestrowana w Warszawie spółka powstała po przejęciu przez MCI kontroli nad szczecińską firmą IAI. Wreszcie Quicko to fintech dostarczający różnego rodzaju zbliżeniowe gadżety płatnicze.
Mała instytucja płatnicza została wprowadzona do polskiego porządku prawnego poprzez jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Uzyskanie wpisu do rejestru KNF ma być o wiele prostsze niż ubieganie się o licencję tzw. dużej krajowej instytucji płatniczej. Jednak MIP-y mogą działać w ograniczonym zakresie. Np. mogą prowadzić działalność tylko na terenie Polski, ich obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie i nie mogą świadczyć usług wprowadzonych na podstawie dyrektywy PSD II a wykorzystujących dostęp do rachunku bankowego.