Nowa oferta ING jest skierowana przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw
Z moich informacji wynika, że Bank Śląski terminale do przyjmowania płatności kartami zaoferuje swoim klientom już w I kw. przyszłego roku. – Obecnie koncentrujemy się na przygotowaniu przejrzystej oferty obsługiwanej w całości z poziomu systemów bankowości elektronicznej. Wdrożenie planujemy w przyszłym roku – powiedział Miłosz Gromski z biura prasowego ING.
Z tego co udało mi się dowiedzieć, Śląski będzie dostarczać terminale firmy Verifone. Przy tym chce wykorzystać unikalny na naszym rynku schemat działania, w którym nie będzie kupować urządzeń, co oznaczałoby konieczność sporej inwestycji, a dzierżawić je od producenta.
Śląski nie jest oczywiście pierwszym bankiem, który w oparciu o odpowiednią licencję udzielaną przez nadzór będzie dostarczać firmom terminale. Od dawna robi to np. Pekao czy Raiffeisen Polbank. Ostatnio do tego grona dołączył Credit Agricole. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ten ostatni sprzedaje co miesiąc nawet 300 nowych urządzeń.
Terminale płatnicze znajdują się w ofercie także innych instytucji, np. BZ WBK czy mBanku. We wszystkich tych wypadkach jednak banki współpracują przy tym z firmami zewnętrznymi, posiadającymi na to odpowiednie zezwolenie.
Małe i średnie przedsiębiorstwa to taki segment klientów, który dla banków jest bardzo perspektywiczny. Przedsiębiorcy wciąż mają mało kredytów, co daje szanse na to, by je im sprzedawać. Banki muszą więc związać ze sobą firmy z sektora MŚP, a a umowa na obsługę terminala do przyjmowania płatności kartami jest jednym ze sposobów.
Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że obecnie na polskim rynku funkcjonuje ponad 425 tys. terminali. Akceptację kart prowadzi prawie 182 tys. firm w całym kraju. Najwięksi operatorzy terminali to eService, Pekao, Elavon i First Data.