To wyniki badania przeprowadzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne i firmę Accenture
Jak donosi serwis Finextra, badanie zostało przeprowadzone wśród 550 specjalistów z branży finansowej odpowiedzialnych za wdrożenia różnego rodzaju przedsięwzięć wykorzystujących blockchain. Przeanalizowano także 79 projekty związane z tą technologią. Najogólniej rzecz ujmując wnioski z badania są takie, że szanse na to, że blockchain spełni pokrywane w nim nadzieje, są na razie niewielkie.
Większość, bo 59 proc. ankietowanych przez Światowe Forum Ekonomiczne i firmę Accenture wskazała, że nie ma pewności, iż inwestycje w projekty związane z technologią blockchain kiedykolwiek się zwrócą. Z badania wynika, że największą wartością z prowadzenia projektów wykorzystujących blockchain są korzyści wizerunkowe. Już samo ogłoszenie, że dana firma rozpoczyna jakiś projekt związany z tą technologią, może wpływać pozytywnie na wizerunek marki.
Podobne wnioski można wyciągać na podstawie zestawienia przygotowanego przez Reuters. Agencja wzięła pod uwagę 33 projekty z udziałem dużych firm ogłoszone w ciągu ostatnich czterech lat. Kilkanaście z tych przedsięwzięć z udziałem banków, giełd i firm technologicznych nie wyszło poza fazę testów. Większość projektów, które są bardziej zaawansowane, nie została jeszcze wdrożona na szerszą skalę.
W tym kontekście warto wspomnieć o doświadczeniach polskich instytucji finansowych we wdrażaniu rozwiązań opartych o blockchain. Bankom PKO i BNP Paribas udało się wdrożyć produkcyjnie przygotowany wspólnie z KIR-em system do trwałego nośnika bazujący na blockchainie prywatnym. Alior zastosował do tego samego celu blockchain publiczny Ethereum. Z kolei Billon od dłuższego czasu pracuje nad systemem płatności mobilnych w tej technologii. Prace nad różnymi projektami wykorzystującymi blockchain prowadzą też m.in.Giełda Papierów Wartościowych oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.
Źródło: Finextra