Witryna internetowa została uruchomiona jesienią ubiegłego roku i od tamtej pory nie wprowadzono na niej żadnej nowej treści
Fintech Hub, jaki utworzony został przez Komisję Nadzoru Finansowego pod adresem fintech.gov.pl, miał być centrum wiedzy o fintechach w Polsce. To tu wszyscy zainteresowani mieli znaleźć najważniejsze wiadomości m.in. na temat podmiotów tworzących fintechowy ekosystem w kraju, procesów licencyjnych, piaskownicy regulacyjnej i programu Innovation Hub. W jego ramach nadzór pomaga firmom ubiegającym się m.in. o licencje krajowej i małej instytucji płatniczej.
Strona została utworzona i zaprezentowana w listopadzie ubiegłego roku. Ale od czasu premiery praktycznie nic się na niej nie zmieniło. Ostatnie teksty w dziale Aktualności datowane są na 28 listopada 2018 r. Nie ma tu na przykład ani słowa o ankiecie, jaką KNF i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce dopiero co rozpisały, aby zebrać informacje od firm uczestniczących w programie Innovation Hub. A gdzie jest lepsze miejsce do zamieszczenia takiej ankiety jak nie strona, na której miały być publikowane najważniejsze informacje na temat tego programu?
Wygląda więc na to, że witryna fintech.gov.pl nie będzie dalej rozwijana. Potwierdził to rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski. – W celu utrzymywania spójności i synchronizacji zasobów strona zostanie niebawem przekierowana na adres https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/fin_tech, gdzie są publikowane aktywności dotyczące tematyki fintech – napisał rzecznik w odpowiedzi na moje pytanie w tej sprawie.
To nie pierwsze działanie nowych władz nadzoru w obszarze fintech, którym pokazują one, że nie chcą kontynuować dorobku poprzedników. Przypomnę, że wiosną ogłoszono wstrzymanie prac nad tzw. wirtualną piaskownicą regulacyjną dla fintechów, która była koronnym projektem poprzedniego szefostwa na czele z Markiem Chrzanowskim, jako przewodniczącym KNF i Arturem Granickim, jako dyrektorem departamentu ds. fintech.
Natomiast działalności nowego kierownictwa nadzoru bankowego z przewodniczącym Jackiem Jastrzębskim i Magdaleną Borowik będącą następczynią Artura Granickiego nie da się ocenić jednoznacznie. Obok postrzeganych przez dużą część ekspertów jako negatywnych działań, takich jak wstrzymanie prac nad wirtualną piaskownicą, są też pozytywy. Mam w tym przypadku na myśli przede wszystkim udzielenie pierwszej w Polsce licencji instytucji pieniądza elektronicznego, która trafiła do spółki Billon.