Już 1 października stroną wszystkich umów Euro Banku stanie się Millennium. Połączenie systemów informatycznych obu banków nastąpi w listopadzie
Euro Bank poinformował swoich klientów o szczegółach procesu przeniesienia swoich produktów do systemu informatycznego Millennium, co planowane jest na listopad. Co ciekawe zrobił to na kilka sposobów, a jednym z nich było przesłanie wszystkich związanych z tym połączeniem dokumentów zapisanych na płycie CD. Dla wielu klientów płyty takie są dziś bezużyteczne, gdyż nowoczesne komputery nie mają już czytników umożliwiających przejrzenie zawartości płyty.
Dlaczego Euro Bank zdecydował się na takich ruch? – To w naszym przypadku wymagana prawem forma komunikacji z klientami w sytuacji, gdy wcześniej nie wskazali oni, że chcą otrzymywać informacje i dokumenty drogą mailową – mówi Łukasz Pałka, rzecznik prasowy Euro Banku. Przedstawiciel instytucji dodał, że płyty CD trafiły więc tylko do tych klientów, którzy nie wyrazili wcześniej zainteresowania otrzymywaniem ważnych dokumentów z banku drogą elektroniczną. Nie wskazał jednak, jak dużo posiadaczy rachunków czy kart tej instytucji otrzymało lub w najbliższym czasie otrzyma bezużyteczne płyty CD. Z nieoficjalnych informacji wynika, że to kilkadziesiąt procent klientów.
Euro Bank nie jest jedyną w ostatnim czasie instytucją, która musiała złożyć pokaźne zamówienie w tłoczniach płyt CD. Wiosną ubiegłego roku kilka milionów takich nośników trafiło do klientów PKO – znalazły się na nich informacje o zmianach w cenniku. Jeszcze wcześniej tego rodzaju dystrybucje przeprowadzał ówczesny BZ WBK (dziś Santander). Działania takie to m.in. efekt polityki nadzorczej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UOKiK kilka lat temu wszczął postępowania przeciwko kilkunastu bankom działającym na polskim rynku w sprawie tzw. trwałego nośnika. Chodzi o to, że zgodnie z przepisami takie dokumenty jak nowe cenniki czy regulaminy powinny być wysyłane do klientów w sposób uniemożliwiający jednostronną ich zmianę przez bank po wysłaniu oraz dostęp do tych dokumentów po rozwiązaniu umowy. Trwałym nośnikiem jest papier, ale wiadomość w skrzynce odbiorczej dostępnej po zalogowaniu na rachunek już nie zawsze. Banki chcąc oszczędzić sobie wysyłania wielu setek kartek papieru z wydrukowanym regulaminem zastąpiły je płytami CD. Problem w tym jednak, że dziś czytnik takich płyt to przeżytek i nośnik przestał być powszechnie stosowany.
A jeśli chodzi o planowany proces połączenia Euro Banku i Millennium, to jak wspomniałem wcześniej 1 października ten drugi stanie się stroną wszystkich umów zawartych przez Euro Bank oraz administratorem jego danych osobowych. W dniach 8-10 listopada nastąpi przerwa techniczna w dostępie do usług bankowych, w trakcie której zostaną przeniesione produkty obsługiwane przez Euro Bank do systemu informatycznego Millennium. Od 11 listopada klienci Euro Banku zaczną korzystać z usług Millennium.
Co dla nich się zmieni? Sieć placówek Euro Banku zyska logo Millennium. Sieć bankomatów, z których mogą bezpłatnie wypłacać gotówkę powiększy się o urządzenia Millennium. Zaczną też korzystać z bankowości elektronicznej i mobilnej tej instytucji. Oznacza to, że dostaną dostęp m.in. do Apple Pay, ale utracą możliwość korzystania z Google Pay – Millennium oferuje użytkownikom telefonów z systemem Android płatności HCE dostępne w aplikacji bankowej.
Nie zmienią się natomiast numery rachunków bankowych oraz kart a także kody PIN do kart debetowych i kredytowych czy numery kont do spłat pożyczek i kredytów. Instytucja deklaruje, że nie zmienią się także ceny usług, z których klienci Euro Banku dziś korzystają. Niezmienne pozostaną także loginy do serwisów bankowości internetowej.