Polska Bezgotówkowa wylicza, że już co piąty terminal na polskim rynku został zainstalowany dzięki jej programowi
Fundacja Polska Bezgotówkowa poinformowała, że w ramach prowadzonego przez nią programu rozwoju sieci akceptacji kart zainstalowano już 200 tys. terminali płatniczych. Oznacza to, że mniej więcej co piąte tego typu urządzenie funkcjonujące nad Wisłą trafiło na rynek dzięki wsparciu z programu Polski Bezgotówkowej. Fundacja szacuje jednocześnie, że współfinansowanym przez nią urządzeniem dysponuje co trzeci akceptant kart w Polsce.
W dzisiejszym komunikacie prasowym fundacja chwali się też innymi statystykami. Wynika z nich, że za pośrednictwem terminali zainstalowanych w ramach programu zrealizowano już ponad 106 mln transakcji na łączną kwotę ponad 5,5 mld złotych. Urządzenia działają w 12 tys. miejscowości na terenie całej Polski. Prawie połowa terminali jest używana przez przedsiębiorców z województwa mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Największym nasyceniem terminalami z Polski Bezgotówkowej cieszą się województwa: pomorskie, dolnośląskie, mazowieckie i opolskie, w których przypada od 5,5 do 6 terminali na 1000 mieszkańców.
Przedsiębiorcy, którzy przystąpili do Programu Polska Bezgotówkowa, reprezentują blisko 300 rodzajów działalności gospodarczej. Na terminal w ramach Programu najczęściej decydują się właściciele mniejszych sklepów i punktów usługowo-handlowych, którzy dotychczas przyjmowali wyłącznie gotówkę.
Do programu fundacji mogą zgłaszać się mikro-, małe i średnie podmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały kart. Do udziału w programie uprawnione są firmy, które posiadają maksymalnie 5 placówek detalicznych. W jego ramach otrzymają wsparcie polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy.