O dostęp do rachunków klientów prowadzonych przez konkurencję stara się także kilkanaście krajowych banków
Z danych udostępnionych przez biuro prasowe Komisji Nadzoru Finansowego opublikowanych dziś przez serwis Polityka Insight wynika, że do polskiego nadzoru wpłynęły już 64 notyfikacje od zagranicznych firm chcących świadczyć usługi jako TPP (third party provider). To nowy rodzaj usługodawcy, wprowadzony przez dyrektywę PSD II. Jako TPP usługi mogą świadczyć np. fintechy oferujące płatności. Po zdobyciu odpowiednich zezwoleń mogą zyskać dostęp do rachunków swoich klientów w bankach.
Polityka Insight pisze także, że do tej pory KNF notyfikował już 31 podmiotów, które chcą świadczyć usługi finansowe jako TPP. Aktualnie prowadzi też 13 kolejnych postępowań licencyjnych i rejestrowych, w ramach których rozpatrywane są wnioski w sprawie TPP. Co ciekawe usługi tego rodzaju chce też świadczyć przynajmniej kilkanaście działających na polskim rynku banków. Cztery z nich, a więc Santander, PKO, mBank i Alior już posiadają status TPP. Kolejnych dziesięć stara się o to w KNF. Są wśród nich m.in. Pekao, ING, Millennium, Nest i BNP Paribas.
Przepisy umożliwiające podmiotom trzecim dostęp do rachunków bankowych swoich klientów wchodzą w życie 13 września. Firmy mogą go uzyskać za pomocą interfejsu API. Większość liczących się banków na polskim rynku wdrożyło już to rozwiązanie w oparciu o standard Polish API, opracowany przez zespół działający przy Związku Banków Polskich. W sytuacji, gdy API nie będzie działać, fintechy będą mogły uzyskać dostęp do rachunków swoich klientów za pomocą ich loginów i haseł.
Źródło: Polityka Insight