Z informacji nadesłanej przez PKO wynika, że zainteresowanych uzyskaniem dostępu do prowadzonych przez niego rachunków jest prawie 100 firm
PKO poinformował w informacji prasowej o zmianach wprowadzonych w związku z wejściem w życie przepisów dyrektywy PSD II. Wiele z tych zmian dotyczy tzw. silnego uwierzytelnienia, czyli potwierdzania transakcji elektronicznych, w tym samego logowania na konto, za pomocą dwóch różnych narzędzi. Jak to działa w kilku bankach z Polski, w tym w PKO BP, mogliście przeczytać w sobotnim tekście dostępnym tutaj.
Tymczasem z dzisiejszego komunikatu PKO wynika, że 13 września bank udostępnił tzw. produkcyjny interfejs API. To rozwiązanie za pomocą którego tzw. podmioty trzecie, a więc np. fintechy, za zgodą klientów będą mogły uzyskać dostęp do ich rachunków prowadzonych w bankach. Interfejs wdrożony przez PKO oparty jest o standard Polish API opracowany przez zespół działający przy Związku Banków Polskich. Większość instytucji komercyjnych funkcjonujących w Polsce również postawiła w tym obszarze na Polish API.
Fakt jednak, że PKO dopiero teraz udostępnia produkcyjne API, oznacza, że bank prawdopodobnie nie będzie mógł ubiegać się o zwolnienie z tzw. opcji fallback, czyli konieczności udostępniania awaryjnego interfejsu na wypadek problemów z API. W podobnej sytuacji jest ING, który zadeklarował, że nie zamierzał występować o zwolnienie z fallback. Przy braku takiego zwolnienia bank będzie musiał udostępniać podmiotom trzecim interfejs kliencki w sytuacji, gdy API nie będzie prawidłowo działać.
W komunikacie prasowym PKO chwali się ponadto, że dotąd już niemal 100 firm wyraziło zainteresowanie uzyskaniem dostępu do jego API. Bank uzyskał też, podobnie jak kilka innych instytucji takich jak Alior, mBank czy Santander, zezwolenie KNF na działanie jako TPP (third party provider), czyli podmiot trzeci uprawniony do dostępu do rachunków prowadzonych przez inne banki.
Natomiast już jutro odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu Cashless Breakfast dotyczące wprowadzanych przez dyrektywę PSD II przepisów o dostępie do rachunków bankowych. Przedstawiciele instytucji finansowych zapewne podzielą się swoimi doświadczeniami z pierwszych dni funkcjonowania w środowisku otwartej bankowości. Swój udział jako prelegenci potwierdzili już: Małgorzata Domagała i Tomasz Owczarek z Mastercarda, Krzysztof Grzeszczuk z Aliora, Krzysztof Korus z kancelarii DLK Legal, Michał Pierzgalski z KIR-u, Emil Radziszewski z KNF i Maciej Stępień z Braintri. Partnerami merytorycznymi wydarzenia są: Mastercard a także Alior, Braintri, KIR i Nest Bank.