Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
TROY powalczy z gotówką nad Bosforem

Za kilka miesięcy wystartuje turecki, lokalny system płatniczy. Karty TROY mają być tańsze niż te od międzynarodowych organizacji. Czy w tym samym kierunku pójdą polskie banki?

Już w kwietniu przyszłego roku Turcja planuje uruchomienie swojego lokalnego systemu płatności pod nazwą TROY. Nazwa systemu pochodzi od akronimu Türkiye'nin Ödeme Yöntemi (Turkey Payment Method). System ma działać pod auspicjami Interbank Card Center (BKM), firmy działającej na lokalnym rynku od 1990 r. BKM zrzesza publiczne i prywatne banki wydające karty debetowe i kredytowe.

Przeczytajcie także: KIR ma certyfikat na System Płatności Kartowych

Soner Canko, prezes BKM, na niedawnej konferencji prasowej zapowiadającej uruchomienie systemu TROY powiedział, że jest to efekt 25 lat doświadczeń oraz krok strategiczny dla jego kraju. Niestety nie zdradził, ile w stworzenie i rozwój systemu zainwestowano. Zgodnie z założeniami banki wchodzące w skład BKM same będą decydować, jakie karty będą wydawać klientom, z logo Visa, MasterCard czy TROY.

Zdaniem Canko celem nowego systemu będzie przede wszystkim konkurowanie z gotówką. Wszystko dzięki temu, że opłaty za karty TROY mają być niższe niż za karty konkurencji. Będzie więc to sprzyjać ukartowieniu tych, którzy preferują jeszcze rozliczenia gotówkowe. Obecnie transakcje kartami stanowią w Turcji 40 proc. wszystkich transakcji.

Przeczytajcie także: Resort finansów chce polskiej karty

Jak wiadomo, o powołaniu lokalnej karty płatniczej mówi się także w naszym kraju. Dziś odbywa się w tej sprawie spotkanie z bankowcami zwołane przez ministra finansów. Czy polski sektor finansowy pójdzie śladem Turcji? Okaże się wkrótce. Natomiast dziś warto spojrzeć na podobieństwa i różnice między naszym i tureckim rynkiem płatniczym.

W Turcji, przy populacji sięgającej 75 mln, funkcjonuje ponad 168 mln kart płatniczych. Na jednego statystycznego mieszkańca przypadają więc ponad 2 karty. U nas kart jest mniej niż 35 mln. Wskaźnik wynosi więc poniżej 1.

Natomiast pod względem liczby transakcji nie wypadamy już tak źle. O ile u nas średnio miesięcznie (dane z II kw. 2015 r.) przeprowadza się ponad 200 mln transakcji bezgotówkowych, w Turcji jest to ok. 320 mln. Z bankomatów Turcy korzystają średnio 99 mln razy miesięcznie a Polacy ponad 60 mln razy. W Turcji jest jednak aż 2,5 mln terminali płatniczych i 47 tys. bankomatów, podczas gdy w Polsce odpowiednio 424 tys. i niecałe 22 tys.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies