Ale przekazanie informacji o nowym cenniku czy warunkach prowadzenia rachunku jedynie przez komunikator w serwisie transakcyjnym jest niezgodne z przepisami
Pamiętacie, ile śmiechu wywołała akcja BZ WBK, który w ubiegłym roku paru milionom swoich klientów wysłał nowe regulaminy i tabele opłat na płytach CD? To efekt braku jednoznacznej wykładni czym jest tzw. trwały nośnik, na którym banki są zobowiązane przekazywać klientom informacje o ważnych zmianach w ofercie. Wczorajszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej może w tym temacie wiele wyjaśnić.
A więc wydaje się, że pierwsze i najważniejsze jest to, iż Trybunał uznał wiadomość wysłaną pocztą elektroniczną za trwały nośnik. Czyli bank może wysłać informację o nowym regulaminie czy stawkach opłat w wiadomości e-mail pod warunkiem, że ma na to zgodę swojego klienta. Jednak przekazanie tych informacji jedynie za pośrednictwem komunikatora w serwisie transakcyjnym jest niewystarczające. Jak stwierdził TS, taka forma przekazania regulaminów może uchodzić jedynie za ich udostępnienie. A to za mało.
Wyrok TS może mieć też znaczenie dla banków z Polski. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi kilka spraw wyjaśniających, czy instytucje finansowe należycie wypełniają obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Wspomniana ubiegłoroczna decyzja BZ WBK, aby wysłać nowe regulaminy do użytkowników rachunków właśnie na płytach CD, była zapewne spowodowana obawą iż inna forma przekazania komunikatu zostanie zakwestionowana przez władze.