Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Na pokładach samolotów płacili kartami bez pokrycia. Wyłudzili 150 tys. zł

Podejrzanych o oszustwa zatrzymali funkcjonariusze komisariatu na warszawskim lotnisku

Policjanci z komisariatu na Okęciu zatrzymali dwie kobiety i mężczyznę w wieku od 42 do 47 lat, podejrzanych o szereg oszukańczych transakcji kartami płatniczymi. Proceder polegał na realizacji płatności kartami bez pokrycia podczas podróży lotniczych na pokładach samolotów. W ciągu dwóch ostatnich lat oszuści mieli dokonać płatności na łączną kwotę co najmniej 150 tys. zł. Prawdopodobnie wykorzystywali możliwość realizacji transakcji w trybie offline, gdy zapytanie o saldo rachunku karty nie jest wysyłane do wydawcy w trakcie płatności.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba fraudów kartowych

Sprawę zgłosiła policji jedna z linii lotniczych. Kilka dni temu, podczas lotu z Egiptu na lotnisko Chopina w Warszawie, oszuści kolejny raz próbowali zapłacić kartami bez pokrycia. Tym razem wartość zakupów wyniosła 10 tys. złotych. Podejrzanych zatrzymano bezpośrednio po wylądowaniu samolotu na Okęciu. Przeszukano bagaż a następnie mieszkania zatrzymanych osób. W rezultacie zabezpieczono mienie znacznej wartości nabyte w sposób nielegalny, głównie zegarki, biżuterię, kosmetyki i alkohol. Teraz nieuczciwi pasażerowie staną przed sądem, który może ich skazać nawet na osiem lat pozbawienia wolności.

Przeczytajcie także: Polacy wstydzą się, gdy na koncie nie mają pieniędzy

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w I poł. bieżącego roku banki z Polski odnotowały rekordową liczbę i wartość oszukańczych transakcji zrealizowanych przy pomocy kart płatniczych. Było ich ponad 90 tys. a łączna kwota fraudów przekroczyła 27 mln zł. Bank centralny uspokaja jednak, że mimo to udział tego typu operacji finansowych utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, co czyni polski rynek jednym z najbezpieczniejszych na świecie. Więcej na ten temat w tekście Rekordowa liczba i wartość fraudów kartowych – ponad 94 tys. w I poł. 2019 r. Ale NBP uspokaja, że nie ma się czym martwić.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies