Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Unia będzie blokować Librę Facebooka. I nie tylko Librę

Zdaniem ministrów finansów krajów Wspólnoty inicjatywy takie jak Libra mogą podważać istniejący porządek finansowy UE

Unijni ministrowie finansów wyrazili wczoraj stanowisko w sprawie prywatnych kryptowalut typu stablecoin, do których należy np. projektowana przez Facebooka Libra. Stwierdzili, że nie powinny one funkcjonować w Unii Europejskiej, dopóki nie zostaną zdefiniowane, a ryzyka z nimi związane (regulacyjne, prawne i nadzorcze) – wyeliminowane. Oświadczenie opublikowane na stronie Rady Europejskiej nie pozostawia zatem złudzeń w kwestii rozwoju wspomnianej Libry – na razie zielonego światła dla niej nie będzie.

Przeczytajcie także: Facebook nie odpuszcza w sprawie Libry

Co ciekawe we wspomnianym oświadczeniu zauważono, że stablecoiny (czyli waluty cyfrowe powiązane z tradycyjnymi) mogą przynosić korzyści, np. w postaci tanich i szybkich płatności, zwłaszcza transgranicznych. Jednocześnie jednak podkreśla się przede wszystkim ryzyka, jakie wiążą się z wprowadzeniem nowych rozwiązań kryptowalutowych, np. ułatwienie prania pieniędzy czy finansowania terroryzmu. W przypadku inicjatyw o zasięgu globalnym, ministrowie finansów UE zwrócili też uwagę na ryzyko zaburzenia stabilności walutowej i finansowej w Unii.

Przeczytajcie także: Facebook uruchomił Facebook Pay

To kolejne negatywne wieści dla kryptowalutowego projektu Facebooka. Niedawno mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że grupę twórców Libry opuściły takie firmy jak Mastercard, Visa, eBay, Stripe i Mercado Pago. Wcześniej zrobił to PayPal. Korporacja Marka Zuckerberga dała jednak do zrozumienia, że nie zamierza odpuszczać – poinformowano o uruchomieniu pierwszych siedmiu węzłów przetwarzających transakcje, zaznaczono też, że kolejnych kilkunastu uczestników projektu Libra jest w trakcie uruchamiania własnych węzłów.

Fot. Flickr/BTC Kehchain CC BY-SA 2.0

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies