Rada PCI opublikowała standardy bezpieczeństwa dla terminali aplikacyjnych w minionym tygodniu
Rada PCI (organizacja powołana przez takie firmy jak Mastercard czy Visa w celu opracowywania standardów bezpieczeństwa na rynku usług płatniczych) opublikowała zasady tworzenia i korzystania z urządzeń typu SoftPOS. Standardy są publicznie dostępne na stronie Rady PCI. Niestety, nowy dokument wciąż nie pozwala na stosowanie rozwiązania zwanego PIN on glass.
SoftPOS, czyli terminale aplikacyjne, to oprogramowanie do zainstalowania na przykład na smartfonach z komunikacją zbliżeniową NFC. Dzięki temu telefon może stać się terminalem płatniczym umożliwiającym przyjmowanie należności za pomocą telefonów z Apple Pay czy Google Pay oraz kart bezstykowych. W Polsce trwają testy kilku takich SoftPOS-ów. Są prowadzone m.in. przez Polskie ePłatności, spółkę First Data Polska oraz firmę Payarto.
Niestety, wszystkie te SoftPOS-y mają podstawową wadę: nie pozwalają na przyjmowanie płatności wymagających autoryzacji PIN-em. To oznacza, że współczesne terminale aplikacyjne umożliwiają akceptację tylko drobnych transakcji, ewentualnie większych, realizowanych za pomocą Apple Pay czy Garmin Pay, gdzie dodatkowa autoryzacja odbywa się na urządzeniu płatnika.
Branża płatnicza liczyła, że jeszcze w tym roku Rada PCI opublikuje standardy, wedle których będzie można stosować rozwiązanie zwane PIN on glass, czyli autoryzować transakcje kodem na smartfonie akceptanta. Na razie jednak te nadzieje się nie ziściły. Być może stanie się to w przyszłym roku. Tymczasem z moich nieoficjalnych informacji wynika, że wkrótce autoryzacja płatności na wyższe kwoty niż 50 zł na urządzeniu płatnika zostanie udostępniona także użytkownikom Google Pay. Wkrótce postaram się napisać na ten temat nieco więcej.