Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Cyfrowa waluta Unii Europejskiej? EBC rozważa jej wprowadzenie

Zespół Europejskiego Banku Centralnego do połowy 2020 roku ustali, czym może skutkować wprowadzenie cyfrowego pieniądza

Podczas konferencji prasowej nowa szefowa Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, poinformowała, że instytucja, której przewodzi, rozważy wprowadzenie własnego cyfrowego pieniądza. Od razu zaznaczyła jednak, że najpierw należy określić, co ma przynieść kryptowaluta. Celem będzie redukcja kosztów, czy np. wyeliminowanie pośredników? Odpowiedzi na te pytania ma udzielić zespół powołany w ramach EBC. Na efekty jego prac trzeba będzie poczekać do połowy 2020 roku.

Przeczytajcie także: Cyfrowe euro zamiast kryptowaluty Facebooka?

Sprawę unijnej kryptowaluty komplikuje m.in. to, że niektóre państwa członkowskie noszą się z zamiarem wprowadzenia, a przynajmniej przetestowania własnych cyfrowych walut. EBC zdaje sobie sprawę z tego, że stablecoiny (waluty cyfrowe powiązane z tradycyjnymi) są w stanie przynieść korzyści obywatelom, ale i samej instytucji, która mogłaby np. stosować bezpośrednie zastrzyki gotówki do gospodarki. Jednocześnie ma na uwadze wyzwania i zagrożenia związane z tym pomysłem. O tym niedawno mówili także unijni ministrowie finansów. Cyfrowy pieniądz to poważna zmiana dla całego systemu finansowego.

Przeczytajcie także: Facebook nie odpuszcza w sprawie Libry

Gdy w Europie zaczyna się dyskusja na temat cyfrowej waluty banku centralnego, w Chinach podobno trwają intensywne prace nad sprawdzeniem tego rozwiązania na większą skalę. W dwóch metropoliach (Shenzhen i Suzhou) Ludowy Bank Chin wraz z kilkoma bankami komercyjnymi i telekomami, zamierza sprawdzić CBDC w praktyce. Być może w przyszłym roku okaże się, jakie postępy na tym polu wykonał także Facebook. Chociaż od projektu Libra odeszło kilku ważnych partnerów, firma Marka Zuckerberga nie zamierza z niego zrezygnować.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies