Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Banki mają 37,3 mln umów na korzystanie z bankowości internetowej i 18,1 mln aktywnych klientów. Nowy raport Netbank

Liczba klientów korzystających aktywnie z bankowości elektronicznej w III kw. bieżącego roku nieznacznie spadła w porównaniu z poprzednim okresem

Związek Banków Polskich opublikował dziś kolejną edycję raportu na temat popularności usług elektronicznych pt. Netbank. Wynika z niego, że na koniec września banki z Polski posiadały 37,3 mln umów podpisanych z klientami indywidualnymi na dostęp do rachunków przez internet. To o ok. 1,7 proc. więcej niż w czerwcu, ale sporo mniej niż w I kw. 2019 r., gdy umów było 38,7 mln.

Przeczytajcie także: TMUB wprowadziły przelewy P2P Blikiem

Z Netbanku wynika ponadto, że w minionym kwartale zmniejszyła się nieznacznie liczba klientów aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej. W III kw. było ich 18,1 mln, czyli o ok. 0,3 proc. mniej niż w czerwcu. We wrześniu ubiegłego roku banki miały 17,3 mln klientów aktywnie zarządzających swoimi rachunkami bankowymi online.

Jeśli zaś chodzi o aplikacje mobilne, banki na koniec poprzedniego kwartału miały ponad 10,4 mln aktywnych użytkowników aplikacji mobilnych. Kwartał wcześniej klientów bankujących przez smartfony było w Polsce wg Netbanku 9,5 mln. Warto przy tym pamiętać, że część klientów wciąż nie korzysta z aplikacji, ale można uznać ich za mobilnych, bo zarządzają rachunkiem za pomocą innych rozwiązań na smartfonach. Mam na myśli np. tzw. lekkie wersje tradycyjnych serwisów transakcyjnych.

Przeczytajcie także: ZBP przygotował słownik dla niesłyszących

ZBP chwali się również wysoką dynamiką wzrostu zainteresowania bankowością elektroniczną w Polsce. Na koniec ub. roku już 44 proc. populacji w wieku 16-74 lat korzystało z bankowości elektronicznej, podczas gdy w 2008 r. było to 17 proc. Dla porównania w ubiegłym roku średnia dla Unii Europejskiej wynosiła w 2018 r. 54 proc. Na najwyższym poziomie wskaźnik ten znajduje się w Skandynawii. Np. w Norwegii wynosi już 93 proc.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies