W ciągu kwartału udział bezstykowych transakcji kartami zwiększył się o 2,5 pkt. proc.
Narodowy Bank Polski opublikował przed chwilą raport na temat rynku kart płatniczych w Polsce w III kw. 2019 r. Z większością najważniejszych zawartych w nim danych mogliście zapoznać się już w serwisie cashless.pl. Pisałem o nich przy okazji zaktualizowania przez NBP tabel statystycznych. Mogliście więc przeczytać o zanotowanej na koniec września liczbie kart na polskim rynku oraz liczbie i wartości transakcji zrealizowanych plastikami w III kw., liczbie terminali płatniczych czy bankomatów. Dziś o paru szczegółach z raportu, o których jeszcze nie pisałem.
Pierwszy z nich dotyczy udziału kart aktywnych w całym portfelu kart wydanych przez banki. Na koniec września wynosił on 66,7 proc. co oznacza wzrost w porównaniu z czerwcem 2019 r. o 0,6 pkt. proc. Czyli nie dość, że ogólna liczba kart w Polsce rośnie, to dodatkowo klienci korzystają z nich coraz częściej. Widać to także po średniej liczbie transakcji na pojedynczą kartę, która w III kw. wynosiła 35,8, podczas gdy kwartał wcześniej było to 34,1.
Kolejna ciekawa informacja to udział płatności zbliżeniowych w całości transakcji bezgotówkowych realizowanych kartami. W okresie od lipca do września ubiegłego roku wynosił on 88,8 proc., o 2,5 pkt. proc. więcej niż w II kw. 2019 r. Dynamicznie wzrósł także udział płatności zbliżeniowych w wartości wszystkich płatności kartami, z 77,6 proc. w czerwcu do 80,4 proc. we wrześniu. To pokazuje skalę popularności kart bezstykowych w Polsce.
Z ciekawostek warto też odnotować dość silny wzrost udziału kredytów zagrożonych w rachunkach kart kredytowych. We wrześniu wynosił on 8,9 proc. podczas gdy w czerwcu – 7,6 proc. Ostatnio wskaźnik ten był na tak wysokim poziomie w I kw. 2018 r. NBP podał też informację o udziale kart dwóch najważniejszych organizacji płatniczych na polskim rynku. I tak Visa miała 53 proc. tortu (wzrost w porównaniu z czerwcem o 0,3 pkt. proc.) a Mastercard – 46,2 proc. (spadek o 0,2 pkt. proc.).