Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Posłom nie podoba się Elixir. Chcieliby, aby konkurencyjny system przelewów zbudowało państwo

Dwoje posłów Lewicy napisało w tej sprawie interpelację do ministra finansów

Pod koniec grudnia posłowie Lewicy Hanna Gill-Piątek oraz Tomasz Trela wystosowali interpelację do ministra finansów, w której skarżą się na system przelewów międzybankowych Elixir. Ich zdaniem rozwiązanie to jest przestarzałe i nie przystaje do XXI wieku, gdyż ma tylko trzy sesje rozliczeniowe w ciągu dnia i nie działa w weekendy oraz święta. To powoduje, że pracownicy muszą czekać na swoje pensje nieraz trzy dni.

Przeczytajcie także: Grudzień rekordowy dla systemu Express Elixir

Ponadto posłowie Lewicy postulują w interpelacji do szefa resortu finansów natychmiastowe rozpoczęcie prac nad zmianą systemu rozliczeń międzybankowych na taki, który przystaje do trzeciego tysiąclecia. – Prosimy o informację, kiedy taki system może zostać uruchomiony i jak wygląda harmonogram prac nad zmianą tego systemu – kończą swoje wystąpienie posłowie Gill-Piątek i Trela.

Wydaje mi się, że swoją interpretacją posłowie Lewicy wykazali, że niewiele wiedzą o rynku rozliczeń międzybankowych na świecie. System Elixir, mimo powstania w latach 90-tych ubiegłego wieku, wciąż należy do nowoczesnych, a klienci w wielu krajach świata, np. w USA, chcieliby mieć do niego dostęp. Ponadto zarządzająca nim spółka, czyli KIR oferuje też Express Elixir obsługujący transakcje w czasie rzeczywistym. Mało tego, Polska należy do niewielu krajów na świecie, w którym działa konkurencyjny system przelewów ekspresowych Blue Cash. Dostępny jest także zarządzany przez bank centralny system Sorbnet dla transakcji wysokokwotowych.

Przeczytajcie także: Credit Agricole obniża ceny szybkich przelewów

Natomiast prawdą jest, że dla większości klientów banków z Polski korzystanie z szybkich przelewów wiąże się z koniecznością uiszczania dodatkowej opłaty. O ile standardowe przelewy elektroniczne w systemie Elixir są zazwyczaj bezpłatne, o tyle ekspresowe kosztują zwykle 5 zł. Jednak warto zaznaczyć, że można na to spojrzeć nie tylko jak na problem, ale i zaletę. W wielu krajach systemy szybkich przelewów wciąż się nie rozwinęły ze względu na brak modelu biznesowego. Czy sfinansowanie takiego systemu z pieniędzy podatników, jak chcieliby tego posłowie Lewicy, jest dobrym pomysłem?

Fot. Paweł Kula/flickr CC BY 2.0

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies