Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Bank Litwy zaprezentował cyfrową monetę kolekcjonerską. Nadano jej formę karty płatniczej

Oparta o technologię blockchain moneta będzie dostępna wiosną 2020 roku

Zarząd Banku Litwy poinformował o zatwierdzeniu wzorca fizycznej wersji pierwszej na świecie cyfrowej monety kolekcjonerskiej. Srebrny pieniądz o nietypowym nominale 19,18 euro ma upamiętniać podpisanie Aktu Niepodległości Litwy z 1918 roku. Monecie nadano kształt karty płatniczej.

Przeczytajcie także: ING wchodzi w blockchain. Wykorzystał technologię w transakcji akredytywy

Pojawiła się na niej grafika przedstawiająca członków Litewskiej Rady Państwowej. Obraz stworzono z 36,5 tys. pikseli symbolizujących liczbę dni, które upłynęły od dnia podpisania Aktu Niepodległości. Widoczna jest także litewska flaga, na której umieszczono hymn państwowy zapisany w kodzie binarnym.

Na awersie monety o wadze 36,36 g umieszczono Vytis, czyli godło Litwy. Wykorzystano też kod QR, który ma prowadzić do sklepu internetowego Banku Litwy oferującego tokeny. Tych ma być 24 tys. Zostaną podzielone na sześć kategorii po 4 tys. tokenów (każdy token będzie zawierał nazwisko jednego z dwudziestu sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy).

Przeczytajcie także: Litwa idzie o krok dalej w pomaganiu fintechom

Kupujący cyfrową monetę otrzyma sześć losowo wybranych tokenów. Jeżeli zbierze chociaż jeden z każdej z sześciu kategorii, będzie mógł wymienić je na tradycyjną monetę. LBCOIN, bo taką nazwę nosi cyfrowy pieniądz, to pierwsza na świecie moneta kolekcjonerska oparta o blockchain. Ma być nie tylko sposobem na uczczenie ważnej dla Litwinów rocznicy, ale też doświadczeniem w zakresie wirtualnych aktywów. To również niezły sposób na promocję kraju na arenie międzynarodowej.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies