W roku 2019 rynkowe wyceny obu organizacji wzrosły o około 50 proc.
Lista korporacji z kapitalizacją przekraczającą bilion dolarów nie jest długa. Obecnie znaleźć można na niej kilka podmiotów z indeksu giełdowego S&P 500. Wszystkie reprezentują branżę nowych technologii: Apple, Alphabet (Google), Microsoft oraz Amazon. Możliwe, że wkrótce do tego elitarnego klubu dołączą Mastercard i Visa, które coraz bardziej zyskują w oczach inwestorów.
Rynkowa wycena gigantów rynku płatniczego w 2019 roku wzrosła o około 50 proc. Nakręcały to m.in. dobre wyniki prezentowane przez obu graczy. Te z kolei są w znacznym stopniu efektem rozwoju płatności bezgotówkowych i coraz mocniej zyskującego na znaczeniu handlu online. Z tekstu agencji Reuters wynika, że obecnie około 43 proc. płatności dokonywanych globalnie przez konsumentów odbywa się przy użyciu narzędzi cyfrowych. Dla porównania w roku 2010 było to 28 proc. (w obu przypadkach pod uwagę nie brano rynku chińskiego).
Cytowana w tekście analityczka Lisa Ellis przekonuje, że w kolejnych latach ten wskaźnik powinien się poprawiać. A to oznacza dobre wyniki w raportach kwartalnych Visy i Mastercarda i prawdopodobnie dalsze wzrosty wartości tych firm na giełdzie. Pierwsza z nich obecnie wyceniana jest na około 430 mld dolarów. W przypadku drugiej mowa o 315 mld dolarów. Jeżeli zatem utrzymają 50-proc. tempo wzrostu, przekroczą granicę biliona dolarów w pierwszej połowie obecnej dekady.
Ten pozytywny scenariusz zakłada oczywiście, że na giełdzie nie dojdzie w najbliższym czasie do większego załamania. Zagrożeniem mogą też być przywołane firmy technologiczne, które coraz śmielej spoglądają na rosnący rynek płatności. W tym kontekście może nie dziwić, że Visa i Mastercard wycofały się z projektu Libra (kłopotem mogły tu dla nich być także zastrzeżenia regulatorów).
Obie korporacje postanowiły się też "dozbroić" w segmencie IT. Niedawno mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że Visa za około 5,3 mld dolarów kupiła fintech Plaid. Z kolei Mastercard latem ubiegłego roku za 3,2 mld dolarów kupił część udziałów w duńskim Nets. Inwestycje nie dotyczą jedynie rynków amerykańskiego i europejskiego – pod koniec stycznia okazało się, że Mastercard inwestuje w Pine Labs – indyjski startup skupiający się na dostarczaniu oprogramowania dla terminali POS.