Dziś polski nadzór do rejestru MIP wpisał spółkę Digigoods z Katowic
Digigoods to operator serwisu internetowego działającego pod adresem bitbaycash.com. Z informacji tam zawartych wynika, że umożliwia on zakup za gotówkę voucherów, które następnie wymienić można na kryptowaluty. Vouchery można nabywać w firmach współpracujących z operatorem usługi. Z mapy na stronie bitbaycash.com wynika, że w Polsce jest 30 takich podmiotów.
BitBay Cash kojarzy się z jedną z największych, o ile nie największą, giełdą kryptowalut w Polsce – BitBay. Z informacji na stronie internetowej giełdy BitBay wynika, że bitbaycash.com to jej nowy produkt, wprowadzony na rynek w marcu 2019 roku. Natomiast w oświadczeniu nadesłanym do redakcji cashless.pl Digigoods dowodzi, że z BitBay nie łączą jej żadne więzy kapitałowe a jedynie znak towarowy, z którego korzysta. Na stronie spółki BitBayPay, której prezesem jest ta sama osoba co spółki BitBay Cash, czyli Patryk Kadlec, widnieje zaś informacja, że obie znajdują się w grupie BitBay.
Warto przypomnieć, że giełda BitBay jest jedną z pierwszych, która na początku 2018 r. trafiła na listę tzw. Publicznych ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego. W wyniku działań KNF operator BitBay przeniósł siedzibę z Polski na Maltę a następnie do Estonii. Co ciekawe BitBay znajduje się na liście ostrzeżeń polskiego nadzoru do dzisiaj.
Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj działalności, wprowadzony do polskiego prawa przez jedną z ostatnich nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. MIP-em stać się o wiele łatwiej niż tzw. Dużą krajową instytucją płatniczą. Aby być KIP-em, należy zdobyć licencję – to podstawowa licencja, o którą ubiegają się fintechy. Aby znaleźć się w rejestrze MIP, wystarczy złożyć wniosek i przedstawić wymagane dokumenty. MIP-y mają jednak ograniczenia – mogą działać tylko w Polsce, a ich obrót nie powinien przekraczać równowartości 1,5 mln euro miesięcznie.