Dokumentacja Polish Cloud uwzględnia najnowsze rekomendacje polskiego nadzoru
Związek Banków Polskich zaakceptował wczoraj ostateczny kształt dokumentacji Polish Cloud. Jak tłumaczy Wojciech Pantkowski z ZBP, Polish Cloud to standard umożliwiający wdrożenie przez banki chmury obliczeniowej w zgodzie z najnowszymi rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie. Dokument zawiera np. sposób szacowania ryzyka związanego z przechowywaniem danych w chmurze, obowiązki usługodawcy zewnętrznego, jakie powinny się znaleźć w umowie zawieranej z nim przez bank, czy opis procedur związanych z przeniesieniem danych.
Polish Cloud to projekt opracowany pod auspicjami ZBP na podobieństwo standardu Polish API (interfejs komunikacyjny do udostępniania danych klientów w zgodzie z dyrektywą PSD II). W pracach nad Polish Cloud brali udział specjaliści z polskich banków i Operatora Chmury Krajowej a także eksperci firmy Accenture i kancelarii prawnej Kochański i Partnerzy.
Zdaniem ekspertów z kancelarii Kochański i Partnerzy banki z Polski powinny postawić na rozwój usług w oparciu o chmurę obliczeniową, aby móc trzymać w ryzach koszty swojej działalności. Umożliwia to bowiem wprowadzanie nowych usług elektronicznych bez konieczności inwestycji w sprzęt. Pozwala także na tańsze tzw. skalowanie biznesu, a więc np. obsługę rosnącej liczby transakcji bezgotówkowych, liczby logowań do serwisu internetowego czy aplikacji mobilnej. Dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej zmniejszyć się może np. liczba awarii regularnie występujących w bankach 10-tego dnia miesiąca, gdy są wypłaty i klienci masowo logują się na konto, by sprawdzić, czy otrzymali już pensje.
Specjaliści podkreślają ponadto, że korzystanie przez banki z chmury obliczeniowej może pozwolić na zwiększenie bezpieczeństwa systemów elektronicznych. Choć przypadki wycieków danych z serwisów bankowych są na polskim rynku dość rzadkie, to ryzyko ich występowanie wzrośnie wraz z wprowadzaniem przez instytucje nowych usług oraz przy większej skali operacji elektronicznych. Powierzenie przechowywania danych wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym może zmniejszać prawdopodobieństwo występowania zdarzeń niepożądanych.