PKO jest pierwszym bankiem, który wdraża nowe rozwiązanie KIR-u
KIR poinformował o komercyjnym udostępnieniu rozwiązania o nazwie mSzafir. To tzw. kwalifikowany podpis elektroniczny, wykorzystujący chmurę obliczeniową, dzięki czemu aby z niego korzystać, nie trzeba mieć specjalnego czytnika i karty kryptograficznej. Pierwszym bankiem, który umożliwia zakup podpisu mSzafir, jest PKO.
Kwalifikowany podpis elektroniczny to narzędzie, które umożliwia podpisywanie dowolnych dokumentów elektronicznych np. w formie pliku PDF. mSzafir spełniając wymogi podpisu kwalifikowanego, ma taką samą moc prawną jak podpis odręczny, więc dokumenty sygnowane mSzafirem będą traktowane np. przez sądy, jak podpisane przez jego użytkownika długopisem na papierze.
Aby kupić mSzafir, należy wejść na stronę internetową mszafir.pl i wybrać jedną z opcji. Najtańsza, roczna i umożliwiająca podpisanie tysiąca dokumentów kosztuje bez mała 293 zł brutto. Następnie należy potwierdzić swoją tożsamość, co można zrobić za pomocą oferowanego przez PKO rozwiązania e-Tożsamość dostępnego w serwisie transakcyjnym iPKO. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nad udostępnieniem tej usługi pracują już także ING i Pekao.
Kolejnym krokiem w drodze do uzyskania podpisu jest pobranie certyfikatu kwalifikowanego i aktywowanie aplikacji mobilnej mSzafir – należy pobrać ją wcześniej z marketu App Store lub Google Play. Cały proces odbywa się zdalnie, bez konieczności podpisywania papierowych czy elektronicznych umów. Przed każdorazowym złożeniem podpisu następuje autoryzacja przy użyciu aplikacji mSzafir. Do każdego podpisu dołączany jest znacznik czasu, zapewniający podpisanemu dokumentowi długotrwałą wartość dowodową.
– Możliwość korzystania z podpisu elektronicznego w chmurze to kolejna usługa po mojeID, która wykorzystuje identyfikację bankową klienta – mówi Adam Marciniak, wiceprezes PKO. Natomiast zdaniem prezesa KIR-u Piotra Alickiego mSzafir wprowadza nową jakość w korzystaniu z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. – Ponieważ dzięki przejściu od konieczności stosowania karty kryptograficznej i czytnika do rozwiązań chmurowych oraz dostępności z każdego urządzenia, mSzafir jest usługą w pełni cyfrową – uważa prezes KIR.